Wystawa: Plastik niefantastik!

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

„Plama” Gdański Archipelag Kultury zaprasza na wystawę „Plastik niefantastik!”, której wernisaż odbędzie się 25 kwietnia, o godz. 18.00 przy ul. Pilotów 11 na gdańskiej Zaspie. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace studentów z Pracowni Podstaw Projektowania Ilustracyjnego Wydziału Grafiki Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych prowadzonej przez mgr Natalię Uryniuk.

 

O wystawie

 

Wystawa ma na celu nagłośnienie kwestii mikroplastiku, z którym zwierzęta zmagają się na co dzień, a człowiek często jest nieświadomy skali problemu. 

Młodzi artyści korzystając z różnych technik artystycznych, stworzyli podczas zajęć w Pracowni Podstaw Projektowania Ilustracyjnego pod okiem mgr Natalii Uryniuk ilustrowane plakaty, które zostaną zaprezentowane na wystawie. Uczestnicy wystawy z powodzeniem znaleźli środki artystyczne i projektowe, które najlepiej oddają ekologiczne wartości. W pracach widać wrażliwość i poszukiwanie niebanalnych rozwiązań. Celem studentów jest zainteresowanie odbiorców problemem mikroplastiku i włączenie gości wystawy do działania na rzecz ochrony środowiska. 

 

Czym właściwie jest mikroplastik?

 

Mało kto wie, że mikroplastik to drobne części plastiku, które powstają na skutek rozpadu m.in. plastikowych butelek, słomek do picia, plastikowych sztućców, foliowych siatek. Do rozkładu dochodzi pod wpływem promieni słonecznych i fal morskich. Zwierzęta mylą mikroplastik z planktonem i go zjadają. W efekcie ich żołądki są pełne plastiku i nie mogą nic więcej zjeść. Umierają z głodu. W 2017 roku wyprodukowano 348 milionów ton plastiku. Plastik to bardzo trwały środek i nie znika tak łatwo z powierzchni ziemi. Mimo istniejących przepisów, aż 8 milionów ton plastiku każdego roku trafia do mórz i oceanów. To tak jakby co minutę jedna pełna śmieciarka wyrzucała śmieci do wody. Problem mikroplastiku jest problemem globalnym, dotyczącym całego świata.

 

Zaangażuj się!

 

Podczas wystawy będzie możliwość finansowego wsparcia fok ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Foki często padają ofiarami plastiku, a Ty możesz im pomóc. Autorzy prac przygotowali dla gości niespodziankę.

 

Wystawę można oglądać do 17 maja 2019 r. od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00 w galerii Klubu „Plama” GAK.

 

 

W wystawie uczestniczą:

Gabriela Bąk

Maja Daczyńska 

Weronika Damaszke

Margarida Ferreira

Agata Janas

Elżbieta Jelińska

Marta Jóźwiak

Anna Kędzierska

Zuzanna Konieczna-Czerwińska

Anna Kotowska

Dagmara Lipka 

Michalina Niebrzydowska

Maciej Ruciński

Anna Szlaga

Marta Szwagierczak

Agata Szymanek

Alicja Śmiarowska

Marta Tyszkowska

Bartosz Ulewicz

Natalia Uryniuk

Sandra Walentynowicz

Patryk Zarach

Hanna Złotkowska 

Marlena Zygmuntowicz

 

Organizator: Gdański Archipelag Kultury

Patroni: Miasto Gdańsk, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk

Sponsor: Omida Group

 

 

 

Informacja o wydarzeniu pochodzi z serwisu Planer. Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie plama.art.pl