Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

Mamy problem. Tłum szepcze. Rozwiązał języki.

Szlachta polska Twą godność złapać chce we wnyki.
Dzięki tobie, o Pani - wybacz grząskie tony -
Słowo ku... z pospólstwa weszło na salony...

… ostrzega swą siostrę Barbarę Mikołaj Radziwiłł Rudy. Barbara Radziwiłłówna, jeden z fenomenów polskiej kultury, sprawczyni największego kryzysu dynastycznego w historii Jagiellonów, po tajnym ślubie z następcą tronu Zygmuntem Augustem padła ofiarą pierwszej w polskiej historii kampanii zmasowanego hejtu. Wyzywano ją od litewskich nierządnic i ladacznic, opisywano ze szczegółami jej domniemane seksualne ekscesy. Odbitki grafik z Barbarą i Augustem w wyuzdanych pozach pojawiały się na murach i drzwiach zajazdów.

Rozgrywający się w połowie XVI wieku romans Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną to być może najsłynniejsza i najtragiczniejsza historia miłosna w polskich dziejach. Młody król, szaleńczo zakochany w litewskiej wdówce, by wynieść ją na tron postawił na szali losy dynastii i całego kraju, doprowadzając do otwartego buntu szlachty. Walczył także z własną matką, surową królową Boną, która w trosce o monarszy majestat otwarcie namawiała go do unieważnienia ślubu. August ostatecznie postawił na swoim, ale było to gorzkie zwycięstwo – Radziwiłłówna zmarła kilka miesięcy po koronacji, nie zostawiając upragnionego potomka.

Kim tak naprawdę była Barbara? Rozpustną i perfidną uwodzicielką, która omotała wokół palca polskiego władcę i wyniosła do chwały i bogactwa ród Radziwiłłów? Tragiczną i nieszczęśliwą kochanką, wykreowaną kilka stuleci później przez romantycznych poetów i malarzy? Czy może zwykłą dziewczyną, przez niebezpieczną miłość wplecioną w tryby wielkiej Historii?

„Utracona cześć Barbary Radziwiłłówny” to opowieść o tym, że nikt z nas nie ma wpływu na to, jak zostanie zapamiętany. To historia o Barbarze ulepionej z mieszaniny faktów i sensacji i będącej przede wszystkim wytworem wyobraźni – i to męskiej wyobraźni, bo to głównie mężczyźni przez wieki spisywali i tworzyli Historię. To także political fiction, w którym zadajemy pytanie jak potoczyłyby się losy Polski, gdyby dynastia Jagiellonów nie wymarła, a Rzeczpospolita nadal była monarchią.

UWAGA! W trakcie spektaklu aktorzy palą papierosy.

Obsada

Monika Buchowiec
Malwina Jelistratow
Agnieszka Korzeniowska
Mirosława Olbińska
Aleksandra Posielężna
Kamila Salwerowicz
Anna Bieżyńska (gościnnie)
Bogumiła Trzeciakowska (gościnnie)
Michał Kruk
Marek Lipski
Konrad Michalak
Adam Mortas
Wojciech Oleksiewicz
Sławomir Sulej
Bartosz Turzyński

Produkcja

reżyseria: Agata Puszcz
dramaturgia: Jarosław Murawski
scenografia: Małgorzata Iwaniuk
kostiumy: Aleksandra Starzyńska
choreografia: Filip Szatarski
światło, video: Szymon Kluzi Michał Stajniak

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły oraz termin rozpoczęcia sprzedaży wejściówek można sprawdzić bezpośrednio na stronie ewejsciowki.pl