Tomasz Broda „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło" i Nika Jaworowska-Duchlińska „Zając Szary Obywatel. Dziura w całym"

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

4

Muzeum czynne od godz. 10:00 do godz. 18:00.

Wystawy: Tomasz Broda „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło" i Nika Jaworowska-Duchlińska „Zając Szary Obywatel. Dziura w całym" czynne są od 1 czerwca do 3 września 2017 roku. Kupiony bilet upoważnia do obejrzenia obu wystaw.

Wystawa plenerowa: „Tomasz Broda. Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło” czynna jest od 8 czerwca do 29 czerwca 2017 roku - wystawa znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście (u zbiegu ul. Trębackiej i Koziej). Wstęp na wystawę plenerową jest wolny.

WYSTAWA: Tomasz Broda „Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arycdzieło"

Cykl „Od Rubęsa do Pikasa” to autorska interpretacja najwybitniejszych malarskich arcydzieł z różnych epok – od renesansu po dwudziesty wiek. Autor, używając przedmiotów codziennego użytku (piłeczek pingpongowych, gąbek, grzebieni, opakowań po lekach, płynach do prania itd.), buduje z nich własne wersje płócien Van Gogha, Warhola, Picassa, Velazqueza czy El Greca. W ten sposób skraca dystans, z jakim zwykle postrzegamy arcydzieła – pokazuje, że możemy bawić się historią sztuki, nie ujmując jej jednocześnie powagi.

Jak napisał krytyk sztuki Mirosław Ratajczak, Tomasz Broda „łączy w zaskakujący sposób humor i powagę, zabawę z edukacją, popkulturową współczesność z szacowną tradycją zachodniego malarstwa (…) Ambitne zadanie, jakie przed sobą postawił, polega na uchwyceniu nie tylko materialnego obrazu, z jakim w konkretnym przypadku ma do czynienia, ale wręcz przeniknięciu spojrzenia danego twórcy, czyli tego, jak patrzył on na swojego modela bądź wybrany motyw”.

WYSTAWA: Nika Jaworowska-Duchlińska „Zając Szary Obywatel. Dziura w całym"

Pokaz ponad 60 prac z serii o Zającu Szarym Obywatelu autorstwa uznanej polskiej rysowniczki, ilustratorki i malarki Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. Cykl stanowi zbiór tworzonych od 2015 roku rysunków o tytułowym Zającu w rzeczywistości posiadającym więcej ludzkich niż zajęczych cech. Stworzony przez artystkę bohater to postać o bogatej i złożonej charakterystyce, zaangażowana w dziejące się wokół wydarzenia, której reakcje na bodźce płynące z zewnątrz stanowią swoisty rodzaj interpretacji rzeczywistości. Cały zestaw porusza przeróżne tematy: od kwestii politycznych poprzez ochronę środowiska na sprawach społecznych skończywszy.

Wybrane na wystawę rysunki tworzą opowieść, którą można podzielić na dwie części. Narracja rozpoczyna się od pokazania rozmaitych aspektów życia Zająca w Kotlince, skąd pochodzi. W tej części zaprezentowane są m.in. kwestie rodziny, pracy, nauki i rozrywek. Część druga pokazuje realia po wyjściu z Kotlinki, związane z koniecznością oceny i komentowania przez bohatera wszechogarniającej „dziury w całym”.

W prostych, stworzonych za pomocą zwykłej czarnej kreski pracach, przypominających nieco rysunki dla dzieci, Jaworowska-Duchlińska zawarła ironię, dystans, a także pewną dozę rozgoryczenia. W rozlicznych wizerunkach Zająca kryje się być może alter ego samej autorki, która, sięgając po sarkazm i groteskę, po mistrzowsku lawiruje między powagą a humorem. Prace pochodzą z prywatnej kolekcji artystki.

Kultura Dostępna objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.

 

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie muzeumkarykatury.pl