Szwalnia.DOK2 // weekend pierwszy

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

szwalnia.DOK to cykl wielomiesięcznych prezentacji zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction oraz verbatim uzupełnionych o spotkania autorskie mające za zadanie przybliżyć uczestnikom konteksty kulturowe, społeczne i polityczne, wokół których oscylują podejmowane działania.
23 września, godz. 19.00 // „Dźwiękowa Historia Łodzi” // wstęp: 5/ 10 PLN
„Dźwiękowa Historia Łodzi” to kompozycja-słuchowisko autorstwa Suavasa Lewego. Utwór oparty jest na narracji zbudowanej z wypowiedzi podopiecznych Fundacji „Szansa dla Niewidomych” – osób z dysfunkcją wzroku, które podczas siedmiu spacerów do najważniejszych dla Łodzi (z historycznego punktu widzenia) miejsc opowiadały i dzieliły się swoimi wrażeniami, bazując na wyostrzonej percepcji słuchowo-dotykowej. To osobiste przemyślenia zbudowane na wspomnieniach, odczuwaniu poznanych faktów z historii miasta oraz autorskie refleksje wobec świata pozbawionego w całości lub w ograniczony sposób odczuwania bodźców wzrokowych.
W warstwie muzycznej kompozycja bliska jest nurtowi minimalizmu, stawiając na klarowność melodyczno-harmoniczną i kładąc nacisk na ekspozycję struktur rytmicznych poprzez repetytywność fraz. Efektem tego jest pozornie nieciekawa jednostajność, która w dłuższym odcinku czasowym skutkuje pojawieniem się swego rodzaju mantry.
Utwór napisany jest na poniższe instrumenty, na których zagrają:
Julianna Kamila Siedler-Smuga – marimba, wibrafon
Marcin Kawczyński – pianino
Piotr Matula – elektronika
Krzysztof Putrzyński – klarnet
Michał Owczarek – fagot
Suavas Lewy – nagrania terenowe, elektronika
Producentem materiału była Fundacja „Szansa dla Niewidomych” i Muzeum Miasta Łodzi, a powstanie i premierę utworu, która odbyła się w październiku 2016 w sali kameralnej Teatru Wielkiego w Łodzi, mecenatem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Targowa 62/ Teatr Szwalnia, Poleski Ośrodek Sztuki
Partner: Zjadliwości - kuchnia roślinna
Patroni medialni: Kultura Dostępna, e-teatr.pl, Didaskalia – Gazeta Teatralna, Miesięcznik Teatr, Teatr dla Was, Magazyn Teatralny „Teatralia”, TVP 3 Łódź, Radio Łódź, Plaster Łódzki
Przegląd szwalnia.DOK2 realizowany jest ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.facebook.com