Spotkanie dotyczące filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

W kinie Elektronik po pokazie filmu "Wołyń" zapraszamy na dyskusję nie tylko o filmie, ale także o historycznych aspektach produkcji.

Gośćmi debaty będą:
Grzegorz Motyka - historyk, specjalizujący się m.in. w tematyce polskiego ruchu oporu w okresie II wojny światowej i stosunkach polsko-ukraińskich
Kazimierz Woycicki - publicysta, dziennikarz i historyk
Błażej Hrapkowicz - krytyk filmowy, dziennikarz Ale kino+
Łukasz Jasina - doktor nauk humanistycznych w zakresie filmoznawstwa

Spotkanie organizowane we współpracy z TVP Kultura poprowadzi wicedyrektor kanału - Jakub Moroz.


"Wołyń" (2016)
2 godz. 30 min.

Scenariusz i rezyseria: Wojciech Smarzowski

Wołyń to epicki dramat historyczny, który rozgrywa się w małej wiosce, zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo-zachodniej części tej krainy. Akcja filmu obejmuje okres 6 lat, od wiosny 1939 do lata 1945 roku. Oczami naszej bohaterki, Zosi Głowackiej (Michalina Łabacz), obserwujemy toczące się wypadki zapoczątkowane wybuchem II Wojny Światowej. Gdy ją poznajemy, Zosia jest zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Dowiaduje się jednak, że ojciec postanowił wydać ją za najbogatszego gospodarza we wsi, Polaka Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik), znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci. 

Dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a niemal dwa lata później niemiecki atak na ZSRR. Przez następny rok trwają polowania i brutalne mordy na Żydach. Tymczasem ukraińskie aspiracje do stworzenia niepodległego państwa, choć nie zyskały poparcia Niemców, wciąż rosną. Rośnie też napięcie pomiędzy polskimi i ukraińskimi sąsiadami. Dochodzi do zatargów, znikają ludzie. 

Do wsi docierają wieści o brutalnych i krwawych zdarzeniach na wschodzie Wołynia. W końcu, latem 1943 roku, wybucha pożoga mordów i okrucieństwa. Oddziały UPA atakują polskie osady. Niekiedy Polacy z równą bezwzględnością biorą odwet na Ukraińcach. Pośród tego morza nienawiści Zosia próbuje ocalić swoje dzieci. 

Obsada: Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Vasili Vasylyk, Adrian Zaremba, Izabela Kuna, Jacek Braciak, Maria Sobocińska

Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Scenariusz: Wojciech Smarzowski
Obsada: b/d

Kolejne wydarzenia z cyklu: "Kultura Dostępna w Kinach"