Ostatnia Rodzina

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

Reżyseria: Jan P. Matuszyński
Scenariusz: Robert Bolesto
Obsada: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Andrzej Chyra

Pozostałe miejsca:

MIASTO ADRES NAZWA
Bełchatów Kolejowa 6 Helios Galeria Olimpia
Białystok Świętojańska 15 Helios Alfa
Białystok Czesława Miłosza 2 Helios Biała
Białystok Jurowiecka 1 Helios Białystok Jurowiecka
Bielsko-Biała Mostowa 5 Helios
Bydgoszcz Fordońska 141 Helios
Dąbrowa Górnicza Jana III Sobieskiego 6 Helios
Gdańsk Targ Sienny 7 Helios Forum
Gdańsk Jana Kilińskiego 4 Helios Metropolia
Gdynia Kazimierza Górskiego 2 Helios
Gniezno Pałucka 2 Helios
Gorzów Wielkopolski Aleja Konstytucji 3 Maja 102 Helios
Grudziądz Chełmińska 4 Helios
Jelenia Góra Jana Pawła II 51 Helios Galeria Sudecka
Kalisz Górnośląska 82 Helios Galeria Amber
Kielce Świętokrzyska 20 Helios
Konin Ignacego Paderewskiego 8 Helios
Kędzierzyn-Koźle Al. Armii Krajowej 38 Helios
Legnica Najświętszej Marii Panny 9 Helios
Lubin Władysława Sikorskiego 20 Helios
Nowy Sącz Lwowska 80 Helios
Olsztyn Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16 Helios
Opole Pl. Mikołaja Kopernika 17 Helios
Piotrków Trybunalski Juliusza Słowackiego 123 Helios
Piła Aleja Powstańców Wielkopolskich 99 Helios
Poznań Pleszewska 1 Helios
Przemyśl W. Brudzewskiego 1 Helios
Płock Wyszogrodzka 144 Helios
Radom Księcia Józefa Poniatowskiego 5 Helios
Rzeszów Al. Józefa Piłsudskiego 44 Helios Galeria Rzeszów
Rzeszów Aleja Powstańców Warszawy 14 Helios Powstańców W-wy
Siedlce Józefa Piłsudskiego 74 Helios Galeria Siedlce
Sosnowiec Modrzejowska 32b Helios
Starachowice ul. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14 Helios
Szczecin Bolesława Krzywoustego 9/10 Helios CHR Kupiec
Szczecin Andrzeja Struga 42 Helios Outlet Park
Tczew Pomorska 1 Helios
Tomaszów Mazowiecki Warszawska 1 Helios
Warszawa Gen. Zajączka J. 7 Kino Elektronik
Wołomin Geodetów 2 Helios
Wrocław Legnicka 58 Helios Magnolia Park

Zwiastun

Recenzje

Siła "Ostatniej Rodziny"

Co można napisać o filmie, o którym napisano chyba już wszystko? Może coś bardzo prywatnego, osobistego, z czym chciałbym się z państwem podzielić.   

Debiutant, Jan P. Matuszyński w nagrodzonej między innymi Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni "Ostatniej Rodzinie" według scenariusza Roberta Bolesty, pokazał fragmenty z życia rodziny Beksińskich; rodziny jednocześnie zwyczajnej, ale i niezwykłej, kochającej się nawzajem i dysfunkcyjnej.

Bardzo polska to była rodzina, ale jednocześnie przypominająca wszystkie rodziny świata. Zdzisław (Andrzej Seweryn) - kontrowersyjny malarz, wprowadzający do polskich i europejskich galerii makabreskę, entourage rodem z przestrzeni horroru, Goyę w wersji pop. Jego żona, Zosia (Aleksandra Konieczna), cicha, dobra matka, ukryta w cieniu męża i syna. I wreszcie Tomek (Dawid Ogrodnik), syn Zdzisława i Zosi, charyzmatyczny dziennikarz, tłumacz, ale także neurotyk nieradzący sobie z rzeczywistością, zmagający się z prywatnymi demonami.

Matuszyński, również dzięki wspaniale obsadzonym aktorom, wprowadza nas w tę trochę toksyczną, a trochę normalną rzeczywistość. Jest tam odpowiedzialność, ale nie ma czułości, jest bezpieczeństwo finansowe, ale nie ma powietrza, zaduch współczucia. Są kochający się ludzie, którzy - być może poza Zosią - nie potrafię tej miłości okazać.

Odebrałem "Ostatnią Rodzinę" osobiście, jak może zresztą każdy. Nie tylko dlatego, że jako licealista uczyłem się muzyki od Tomka Beksińskiego, nagrywałem jego audycje na kasety magnetofonowe, a potem odtwarzałem bez końca taśmy na kultowym dzisiaj magnetofonie "Grundig".

Poza tym w specjalnym zeszycie przepisywałem teksty które tłumaczył Tomek, a raz nawet napisałem do niego list. Odpisał mi pięknie. Dla szesnastolatka z Tarnowa to było wielkie święto. Siła "Ostatniej Rodziny" to jednak coś więcej niż prywatne resentymenty czy wspomnienia. To potęga uniwersalnej perswazji. Rodzina Beksińskich zyskuje liczbę mnogą. Przeglądają się w niej jak w lustrze wszystkie szukające zrozumienia rodziny. My, wy, oni.

Recenzent
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski – urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".