Obrazy Ogniem Malowane 2019

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Obrazy Ogniem Malowane to plenerowa akcja artystyczna, której motywem przewodnim jest ogień i światło zastosowane jako element instalacji rzeźbiarskiej, aranżacji przestrzeni czy działań teatralnych.

Po raz pierwszy impreza odbyła się w 1993 r. i miała charakter warsztatów prowadzonych przez nieżyjącego już wybitnego ceramika Edwarda Roguszczaka. Niepoprzedzona żadnymi akcjami promocyjnymi skupiła dużą widownię w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji, jak również w oknach okolicznych dziesięciopiętrowych bloków. Tak duże zainteresowanie skłoniło nas do kontynuacji działań i nadania temu charakteru corocznej imprezy.

Projekt ma charakter otwarty. Twórcą Obrazów Ogniem Malowanych może być każda osoba bez względu na wykształcenie i doświadczenie, która ma pomysł i chęć jego realizacji.

Organizatorem imprezy „Obrazy Ogniem Malowane” jest „Plama” – oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Współorganizator - Rada Dzielnicy Zaspa-Młyniec.
_______________________________
OBRAZY OGNIEM MALOWANE 2019
PROGRAM
(godziny orientacyjne)

18.00 IGNI (15-20 min) – pokaz tańca z ogniem oparty na motywach z "Wiedźmina" – okolice amfiteatru18.25 "Indiańscy szamani - oni również myślą o nas" (start ok. 10 min, instalacja do końca wydarzenia) - dzieci z grupy "Młoda Projektornia" pod opieką Izabeli Terek - trawnik przed Plamą18.45 "Tajemnica Parasoli" Regina Roj (10 min) – wał - trawnik przed Plamą19.00 "Domem w chmury" Agnieszka Kurkowska (start ok. 10 min, instalacja do końca wydarzenia) – ściana Plamy19.15 El Trupa Kabra „Narodziny” (15 min) - etiuda teatralna inspirowana obrzędami plemiennymi – amfiteatr19.40 Marcin „Ex” Styczyński „Plucie ogniem – fire breathing show” (ok. 40 min) – boisko przy bloku ul. Pilotów 8

- - -
Instalacje, dłuższe akcje:

18.00 – 20.00 Przestrzeń Światła - grupa studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej – drzewa przy wejściu do biura „Plamy”"Domem w chmury" Agnieszka Kurkowska"Interwencje światłem" Katarzyna Najmajer, Katarzyna Bielak, Johanka Posova - Intermedia ASP Gdańsk - Instalacja Iluminacje

___

 

Opisy:

- IGNI - grupa łącząca kuglarzy z różnych grup z Trójmiasta i okolic (m.in. z występującej w poprzedniej edycji grupy Fenix Flow). Grupa IGNI wykona pokaz tańca z ogniem oparty na motywach z "Wiedźmina". Czas trwania: około 15-20 minut.

 

- "Indiańscy szamani - oni również myślą o nas" (start ok. 10 min, instalacja do końca wydarzenia) - dzieci z grupy "Młoda Projektornia" pod opieką Izabeli Terek.

Pięciu indiańskich szamanów przybyło z daleka, aby rozpalić dla nas ogień i palić błędy naszej cywilizacji. Mimo że błędy są spektakularne, to skondensowane przez dzieci do rozmiarów małego obrazka, mieszczą się na końcach patyków trzymanych przez szamanów nad ogniem. Dzięki temu mogą oni dokonać symbolicznego ich spalenia.

Chcesz spalić swój błąd? Przynieś go w postaci rysunku lub zapisu i wrzuć do ogniska. Ognisko będzie się palić tak długo, jak długo będziemy coś do niego wrzucać.

 

- "Tajemnica Parasoli" Regina Roj - pogodna scenka rodzajowa przedstawiająca dwie postacie w zastygłych pozycjach tanecznych. Pan Parasol i Pani Parasolka w konturowym ujęciu tworzą żywy płonący obraz sceny w deszczu. Tajemnicą jest ich przeznaczenie.

Podczas prezentacji instalacji zapraszamy dzieci i dorosłych z własnymi parasolami do współudziału w tworzeniu obrazu tańczących parasoli.

 

- "Domem w chmury?!" Agnieszka Kurkowska

Chmury symbolizują marzenia, nieosiągalność. Domy to ludzkie siedziby/schronienia. Postaci/ mieszkańcy w swoich domach pokonują własne lęki i słabości, podejmują wyzwania i zmieniają świat wokół. Dom jest schronieniem otulającym ludzkie istnienie i wyzwalającym jego energię do działania.

Dom symbolicznie powstanie w formie małego drewnianego klocka pomalowanego białą farbą fluorescencyjną. Do każdego domu będą przypisane kapsułki z wartościami ( w środku światełko). Do domów doczepione będą postaci wykonane z drutu. Takie zestawy zostaną podwieszone pod chmury wykonane w drutu. Chmury zostaną opakowane papierem, postaci w ich domach również. Papier spłonie ukazując druciany zarys/rysunek chmury i ujawni podczepione pod nią postaci z ich domami i wartościami.

 

- El Trupa Kabra „Narodziny” - etiuda teatralna inspirowana obrzędami plemiennymi. Czas trwania: około 15 minut.

 

Czasem jedna iskra jest w stanie rozbudzić ciekawość. Dokąd to prowadzi? Możemy przejść obok obojętnie, wybrać łatwiejszą drogę. Ale możemy też poddać się temu i pójść w stronę ognia. W nieznane, niepewne, nowe. Nie wiadomo co nas czeka. Ale jak inaczej odkryć coś wspaniałego? 

 

„Narodziny” to opowiadana ruchem i symbolem historia o zjednoczeniu i stworzeniu grupy, którą łączy wspólna wiara, pasja i poświęcenie. Inspirowana obrzędami plemiennymi nadaje nieco aury tajemniczości, a wszechobecny ogień spaja postaci we wspólnotę, której narodziny przyjdzie nam oglądać.

 

- Marcin “Ex” Styczyński Plucie ogniem – Fire Breathing Show

Odważny bohater w pomarańczowym stroju dzieli się sekretami najbardziej niebezpiecznej i tajemniczej formy sztuki — ziania ogniem. Przedstawienie obejmuje żonglowanie, triki polegające na kręceniu ogromnymi podpalonymi linami, połykanie ognia oraz konkurs nadmuchiwania balonów mający pokazać, jak potencjalni artyści cyrkowi mogą doskonalić swojego umiejętności. Wszystko kończy się popisem specjalnym Marcina Styczyńskiego oraz ulubioną częścią publiczności — pluciem ogniem. Wysokie, utrzymujące się przez dłuższy czas płomienie stanowią doskonałą okazję do wykonania efektownych fotografii. 

Marcin “Ex” Styczyński pochodzi z Polski i specjalizuje się w fire show. Jest jednym z niewielu artystów wykorzystujących zianie ogniem podczas spektakli ulicznych i posiada rzadką umiejętność wydmuchiwania płomieni w sposób ciągły. Ma ponad 12 lat doświadczenia. Od 2015 roku jest pełnoetatowym artystą ulicznym. Wystawia swoje przedstawienie ponad 200 razy w roku. Występował na festiwalach w ponad dziesięciu krajach. Czas trwania: około 40 minut.

 

- "Przestrzeń Światła" - grupa studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej

idea:

Światło organizuje przestrzeń, przekazuje treść, wyzwala emocje. Szczególne ukształtowanie przedmiotu/ obiektu/ przestrzeni może ukazać zjawisko światła jako tematu przewodniego. 

prezentacja:

Małe obiekty przestrzenne z umieszczonymi wewnątrz źródłami światła ukażą różne koncepcje potraktowania tego medium jako materii kształtującej, jednocześnie wyzwalając różne odczucia odbiorcy.

_____

Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie.

Regulamin imprezy

Informacja o wydarzeniu pochodzi z serwisu Planer. Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie plama.art.pl