Noc Muzeów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Pamiątki po marszałku Józefie Piłsudskim, występ artystów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, koncert Contra Mundum, a także konkursy, atrakcje dla dzieci i moc niespodzianek – to tylko wybrane pozycje z bogatego programu, jaki na tegoroczną Noc Muzeów przygotowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czekamy na Was na dziedzińcu i we wnętrzach Pałacu Potockich-Czartoryskich 20 maja od godz. 19:00.

Wizytę w MKiDN proponujemy zacząć od zwiedzenia siedziby resortu – czyli Pałacu Potockich-Czartoryskich. W dawnych pałacowych komnatach mieszczą się obecnie gabinety ministrów, po których pierwszą grupę gości (o godz. 19:00) oprowadzi, opowiadając o swojej pracy, gospodarz – wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Dalszym oprowadzaniem gości (także w języku angielskim) zajmą się profesjonalni przewodnicy.

Pamiątki po marszałku

Ciekawe eksponaty – z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka  Józefa Piłsudskiego – zaprezentuje Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zobaczyć będzie można buławę marszałkowską - wręczoną Pierwszemu Marszałkowi Polski 14 listopada 1920 r. podczas obchodów drugiej rocznicy odzyskania niepodległości oraz order Virtuti Militari, który Józef Piłsudski otrzymał za zwycięską wojnę z bolszewikami. Z przedmiotów osobistych marszałka zobaczymy zegarek – imieninowy prezent, przekazany Piłsudskiemu na polu walki nad Nidą w 1915 r. przez oficerów I Brygady Legionów. O godz. 19:10, na dziedzińcu MKiDN, prof. Grzegorz Nowik opowie o zaprezentowanych eksponatach.

Salsa, opera i rock – z przerwami na konkurs, wykład i film

Podczas tej wyjątkowej nocy w MKiDN posłuchać będzie można różnorodnych rodzajów muzyki. Na rozgrzewkę – o godz. 19.30 – salsa w wykonaniu Salsa Central. To kolektyw muzyczny, który z pasją gra klasyczny, latynoski repertuar - w ten sposób przybliżając słuchaczom prawdziwe oblicze tej tanecznej muzyki.

O godz. 20.30 na scenę wejdą przedstawiciele Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, którzy przeprowadzą konkurs z wiedzy o muzeach i zbiorach muzealnych. Potem będzie można wysłuchać ciekawego wykład na temat: "Przestępczość przeciw dziedzictwu kulturowemu. Zapobieganie i zwalczanie".

Natomiast o godz. 21:30 zapraszamy na projekcję filmu "Być Wielkim". Jest to animacja opowiadająca historię Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. 

Następnie zespół kameralny Złoty Suwak złożony z muzyków Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zaprezentuje utwory:

 • Fanfara Jana z Jasiennej   
 • Canzona nr 4 A. Jarzębskiego
 • Contrapunctus J. S. Bacha      
 • Scarborough fair A. Garfunkela
 • Preludium K. Serockiego  
 • Różowa Pantera H. Manciniego  
 • Mały brązowy kubeczek G. Millera   

Teraz czas na klasyczny repertuar operowy – w ramach Akademii Operowej Teatru Wielkiego wystąpią uczestnicy Programu Kształcenia Młodych Talentów, którzy wykonają popularne arie:  

 • Duet "Belle nuit, ô nuit d'amour" z  opery "Opowieści Hoffmanna" Jacquesa Offenbacha

Marcela Wierzbicka – sopran

Marcjanna Myrlak – mezzosopran

 • "Quanto e bella, quanto e cara" - aria Nemorino z I aktu opery "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego

Piotr Maciejowski – tenor

 • "Quando m’en vo" - aria Musetty z II aktu "Cyganerii" Giacomo Pucciniego

Marcela Wierzbicka – sopran

 • "Sta nell'ircana" – aria Ruggiero z opery "Alcina" Georga Friedricha Händla

Marcjanna Myrlak – mezzosopran

Następnie Kyeon-Yeon Seo (fortepian) oraz Chór Mediachoir – zespół złożony z artystów Chóru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej - zaprezentują następujące utwory:

 • Walc z opery „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego
 • "Va, pensiero" z opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego
 • "Che interminabile andirivieni" z opery “Don Pasquale” Gaetano Donizettiego
 • "Marsz Radetzkiego" Johanna Straussa.

O godz. 22:30 zmiana nastrojów – na scenę wejdzie warszawski zespół rockowy Contra Mundum. Chociaż grupa istnieje od 2014 roku, w jej skład wchodzą muzycy o dużym doświadczeniu, obecni na scenie od wielu lat. Contra Mundum, mimo krótkiego stażu jako zespół, ma już na swoim koncie trzy płyty: "Cześć i Chwała Bohaterom", "W Wierszu i Boju" i "Odważnym wszystkim pokłon niski", z których ta ostatnia jest płytą solową wokalisty Norberta "Smoły" Smolińskiego.

Atrakcje dla najmłodszych, karykatury i portrety, strefa relaksu

Podczas Nocy Muzeów w MKiDN nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. W namiocie na dziedzińcu ministerstwa będzie można odbyć krótką lekcję baletową przy drążku, przygotowaną i poprowadzoną przez nauczycielkę baletu. Z kolei charakteryzatorka pomaluje najmłodszym buzie.

Będzie też Henryk Cebula  – znany i ceniony satyryk, rysownik i karykaturzysta – odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką Zasłużony Działacz Kultury, który wykona karykatury na życzenie zwiedzających. Marcelina Gorczyńska – uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona w Warszawie – będzie malować portrety naszych gości. 

Na udostępnionych tabletach będzie można zobaczyć trzy wystawy poświęcone – Helenie Modrzejewskiej, Tadeuszowi Kantorowi oraz polskiemu plakatowi teatralnemu. Będzie również dostępna Encyklopedia Teatru Polskiego – kompendium wiedzy na temat teatru polskiego, artykuły, biogramy, fotografie i realizacje.

Strefa relaksu Narodowego Centrum Kultury to miejsce, gdzie na zwiedzających czekać będą leżaki, kawa i kakao oraz dobrze poinformowani animatorzy, którzy pomogą wybrać kolejne instytucje na szlaku zwiedzania. Dzięki interaktywnej zabawie, to właśnie na dziedzińcu MKiDN dowiesz się, jaka kolejka ustawiła się pod Muzeum Narodowym, jak dojechać do Królikarni, co ciekawego czeka cię w Muzeum Fryderyka Chopina. 

Dołącz na Facebooku>>

 

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.mkidn.gov.pl