Moim zdaniem…

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

40. edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO zakończyła się w czerwcu, ale obchody festiwalowego jubileuszu wciąż trwaja. Ich ostatnią odsłoną jest czynna od 2 października w Galerii Sztuki wystawa pt. "Moim zdaniem..."

Jest to prezentacja pod wieloma względami wyjątkowa, odmienna od tych, które zazwyczaj można podziwiać w galeriach, gdzie wartość estetyczna, forma i funkcjonalność są najważniejsze, natomiast treść jest stosunkowo mało istotna. Tutaj autorzy poprzez biżuterię czy obiekty złotnicze wypowiadają swoje zdanie na róznorodne tematy, od polityki i zagadnień społecznych poczynając, poprzez relacje międzyludzkie, a na subiektywnych reakcjach na różne zjawiska kończąc.

Załozeniem organizatorów od poczatku było to, że biżuteria czy obiekt powinny zawierać czytelny komunikat. Dlatego kazda z prac ma swój tytuł, część jest również opatrzona dłuzszym lub krótszym komentarzem autorskim. Dzięki temu intencje i uczucia wyrazone w pracach sa czytelne, wyzwalają w odbiorcach emocje, prowokują reakcje intelektualne, inicjują dialog miedzy obiektem, jego twórcą i odbiorcą.

Pomysł zorganizowania takiej wystawy zrodził się podczas spotkań w sandomierskiej Galerii Otwartej prowadzonej przez Mariusza Pajaczkowskiego. Popierali go nieżyjący już Michał Gradowski i prof. Irena Huml. Wsparciem organizacyjnym i merytorycznym służyli Andrzej Sadowski, Andrzej Pacak i Marek Nowaczyk. Ten ostatni wraz z Mariuszem Pajaczkowskim do dziś pełnią rolę kuratorów wystawy.

W legnickiej Galerii Sztuki ma miejsce dwunasta już odsłona tego wydarzenia. Rózni się ona jednak od poprzednich ze względu na otwartą formę, dzięki której podczas kazdej kolejnej edycji prezentowane sa nowe obiekty. Tym razem wystawa została wzbogacona o realizacje artystów zagranicznych, którzy postanowili właczyć się do złotniczej dyskusji.

Finisaż wystawy będzie miał miejsce w Galerii Sztuki w Legnicy, 25 października o godz. 18:00. Po części oficjalnej odbędzie sie spotkanie z Markiem Nowaczykiem, który w 1979 roku zorganizował I Ogólnopolski Przegląd Form Złotniczych SREBRO w Legnicy. Sama wystawa i finisaz stanowią zamkniecie obchodów 40-lecia Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Informacja o wydarzeniu pochodzi z serwisu DOKiS. Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.dokis.pl