Międzynarodowa Wystawa Satyrykon – Legnica 2020

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

Warszawska prezentacja prac stworzonych przez artystów z całego świata i nadesłanych na 43. edycję legnickiego Satyrykonu. Jest to jedyna taka wystawa w Polsce, na której przedstawiane są dzieła twórców zajmujących się satyrą rysunkową, pochodzących z tak wielu różnych krajów i pozwalająca spojrzeć z szerszej perspektywy na zjawiska często postrzegane jako jednoznaczne.
Przez ponad miesiąc w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego publiczność będzie mogła obejrzeć rysunki, grafiki i zdjęcia wyłonione przez jury w kategorii SATYRA i ŻART oraz ukazujące różne artystyczne interpretacje SAMOTNOŚCI, tegorocznego tematu przewodniego konkursu. Każda z prac stanowi nową próbę jego zdefiniowania i skłania do przemyśleń.
Wśród uczestników wystawy znaleźli się m.in.: laureat tegorocznej Grand Prix Norbert Sarnecki (Polska), laureat Nagrody Dyrektora Muzeum Karykatury Adam Trepczyński (Niemcy/Polska), a także Karolina Gmiterek (Polska), Andrei Popov (Rosja), Vladimir Kazanevsky (Ukraina), Alireza Pakdel (Iran), Andrzej Popiel (Polska), Oleksy Kustovsky (Ukraina), Jugoslav Vlahović (Serbia), Ilya Katz (Izrael), Mello Silvano (Brazylia), Marziyeh Khanizadeh (Iran), Gabriel Rusu (Rosja), Włodzimierz Staszczyk (Polska), Joanna Lorenc (Polska), Krzysztof Grzondziel (Polska).
Organizatorzy: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Legnickie Centrum Kultury, Fundacja Kulturalno-Społeczna Satyrykon

Satyrykon to konkurs otwarty dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików, organizowany przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon. Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka. Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny – był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w 1978 roku przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Legnica była pierwszym i przez wiele lat jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce. W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 roku po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda Grand Prix Satyrykonu. W 1985 roku Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas nawiązane zostały ścisłe kontakty z wieloma artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy. Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły oraz termin rozpoczęcia sprzedaży wejściówek można sprawdzić bezpośrednio na stronie ewejsciowki.pl