Maria Skłodowska-Curie

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

„Maria Skłodowska-Curie” to wystawna, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. Historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. To również niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta sztuki i odkryć, które zmieniały świat.

W roli tytułowej w filmie wystąpiła Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Iza Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein, Jan Frycz jako Ernest Solvay – założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii. Światowa premiera filmu „Maria Skłodowska-Curie” odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W listopadzie obraz znalazł się w prestiżowym Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych – Camerimage.

Jednak droga do sławy wiodła ścieżką pełną wyzwań i wyrzeczeń. By wypełnić misję dla ludzkości, Skłodowska musiała zmierzyć się z samotnością w obcym kraju i nieoczekiwaną śmiercią męża. A także bronić swych racji w świecie naukowym zdominowanym przez mężczyzn. Z emocjonującej i pełnej zwrotów akcji batalii, wyszła jednak zwycięsko, jako osoba godna naśladowania, zasługująca na podziw i wybitna pod każdym względem. Stała się najbardziej wpływową kobietą swoich czasów. O której Albert Einstein miał powiedzieć, że ze wszystkich ludzi sukcesu, tylko ona jedna nie zmieniała się pod wpływem sławy.

Reżyseria: Marie Noelle
Scenariusz: Marie Noelle, Andrea Stoll
Obsada: Karolina Gruszka, Daniel Olbrychski, Iza Kuna, Jan Frycz, Piotr Głowacki, André Wilms

Pozostałe miejsca:

MIASTO ADRES NAZWA
Bełchatów Kolejowa 6 Helios Galeria Olimpia
Białystok Świętojańska 15 Helios Alfa
Białystok Czesława Miłosza 2 Helios Biała
Białystok Jurowiecka 1 Helios Białystok Jurowiecka
Bielsko-Biała Mostowa 5 Helios
Bydgoszcz Fordońska 141 Helios
Dąbrowa Górnicza Jana III Sobieskiego 6 Helios
Gdańsk Kołobrzeska 41 Helios
Gdynia Kazimierza Górskiego 2 Helios
Gniezno Pałucka 2 Helios
Gorzów Wielkopolski Aleja Konstytucji 3 Maja 102 Helios
Grudziądz Chełmińska 4 Helios
Kalisz Górnośląska 82 Helios Galeria Amber
Kielce Świętokrzyska 20 Helios
Kobierzyce Czekoladowa 5-22 Helios Aleja Bielany
Konin Ignacego Paderewskiego 8 Helios
Kędzierzyn-Koźle Al. Armii Krajowej 38 Helios
Legnica Najświętszej Marii Panny 9 Helios
Lubin Władysława Sikorskiego 20 Helios
Nowy Sącz Lwowska 80 Helios
Olsztyn Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16 Helios
Opole Pl. Mikołaja Kopernika 17 Helios
Piotrków Trybunalski Juliusza Słowackiego 123 Helios
Piła Aleja Powstańców Wielkopolskich 99 Helios
Poznań Pleszewska 61 Helios
Przemyśl Brudzewskiego W. 1 Helios
Płock Wyszogrodzka 144 Helios
Radom Księcia Józefa Poniatowskiego 5 Helios
Rzeszów Al. Józefa Piłsudskiego 44 Helios Galeria Rzeszów
Siedlce Józefa Piłsudskiego 74 Helios Galeria Siedlce
Sosnowiec Modrzejowska 32b Helios
Starachowice Wyszyńskiego St. 14 Helios
Szczecin Bolesława Krzywoustego 9/10 Helios CHR Kupiec
Tczew Pomorska 1 Helios
Tomaszów Mazowiecki Warszawska 1 Helios
Wołomin Geodetów 2 Helios

Zwiastun

Recenzje

Obsesjonatka pracy

Jeżeli portretuje się postać formatu Marii Skłodowskiej-Curie, na pewno nie uda się usatysfakcjonować wszystkich. Zawiedzeni nową biografią Marii Skłodowskiej-Curie będą  przede wszystkim ci, którzy po filmie o naszej podwójnej noblistce spodziewaliby się wytłumaczenia jej geniuszu naukowego – wybitnego talentu i chorobliwej pracowitości, które uczyniły z niej jedną z najważniejszych postaci kobiecych w całej historii.

Reżyserka filmu, Marie Noelle, również autorka bardzo udanej biografii "Ludwika II", miała skromniejsze ambicje. Zależało jej głównie na pokazaniu silnej, odważnej, ale i kontrowersyjnej w swoich uczuciowych wyborach kobiety, mniej jako wybitnej chemiczki i uznanego człowieka nauki.

 

W trochę nazbyt uładzonych zdjęciach Michała Englerta oglądamy świat uczuć Marii Skłodowskiej-Curie, którego czasowe ramy wyznacza okres pomiędzy przyznaniem jej pierwszej i drugiej Nagrody Nobla. Towarzyszymy rozterkom mocnej kobiety, która w życiu emocjonalnym bywała rozdarta i nieumiarkowana (budząca kontrowersje postać Paula Langevin).

 

Jeżeli film w efekcie się powiódł, duża w tym zasługa Karoliny Gruszki w tytułowej roli. Gruszka  zaczynała jako dziecko w telewizyjnych programach muzycznych, aktorsko sprawdzała się jeszcze jako licealistka (serial "Boża podszewka"), dzisiaj jest jednym z najważniejszych nazwisk w polskim i europejskim kinie. Maria Curie w wykonaniu Gruszki to jedna z jej najważniejszych kreacji. Postać głębsza niż chciał scenariusz. Obsesjonatka pracy, pasjonatka nauki, niegubiąca jednak własnej płci, domagająca się praw do stanowienia o swoich uczuciach i marzeniach.

Recenzent
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski – urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".

Kolejne wydarzenia z cyklu: "Kultura Dostępna w Kinach"