Konwój

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

Po raz pierwszy razem na ekranie Janusz Gajos (zdobywca nagrody dla Najlepszego Aktora na 40. FF w Gdyni i Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za Osiągnięcia Życia) oraz Robert Więckiewicz (czterokrotny laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł, dwukrotny laureat na FF w Gdyni oraz prestiżowej nagrody aktorskiej na MFF w Tokio w 2014 roku). Doborową obsadę uzupełniają: Tomasz Ziętek („Demon”), Agnieszka Żulewska („Chemia”), Ireneusz Czop („Jack Strong”), Przemysław Bluszcz („Czerwony pająk”), Łukasz Simlat („Belfer”) oraz Dorota Kolak („Chce się żyć”).

 „Konwój” pokazuje zamknięty świat, w którym sprawiedliwość jest względna, a wymykający się prawu układ rządzi wszystkim. Film podejmuje temat zbrodni i kary we współczesnym świecie oraz dylematu moralnego - co powinno się robić z najgroźniejszymi przestępcami naszych czasów.

Kierujący aresztem śledczym dyrektor Nowacki (Janusz Gajos) odnajduje ukrywającego się przed światem sierżanta Zawadę (Robert Więckiewicz). Doświadczony funkcjonariusz wraca do gry i dostaje nowe zadanie – zostaje dowódcą konwoju, który ma przetransportować bardzo niebezpiecznego więźnia do szpitala psychiatrycznego. Członkowie jego ekipy to ludzie ze skomplikowaną przeszłością. Wśród nich jest także pełen ideałów Feliks (Tomasz Ziętek), prywatnie mąż córki Nowackiego (Agnieszka Żulewska), który nigdy nie powinien był znaleźć się w więźniarce. Dyrektor więzienia utraciwszy kontrolę nad konwojem, rusza w pościg, by naprawić, a może ukryć niewygodną dla niego prawdę. Powoli wychodzi na jaw prawdziwy cel konwoju. Między mężczyznami narastają konflikty i rośnie napięcie, z każdą minutą następują nieoczekiwane zwroty akcji. Od tej pory sprawiedliwość może być wymierzona na własną rękę.

Reżyseria: Maciej Żak
Scenariusz: Maciej Żak
Obsada: Janusz Gajos, Robert Więckiewicz, Łukasz Simlat, Ireneusz Czop, Tomasz Ziętek, Dorota Kolak, Agnieszka Żulewska

Pozostałe miejsca:

MIASTO ADRES NAZWA
Bełchatów Kolejowa 6 Helios Galeria Olimpia
Białystok Świętojańska 15 Helios Alfa
Białystok Czesława Miłosza 2 Helios Biała
Białystok Jurowiecka 1 Helios Białystok Jurowiecka
Bielsko-Biała Mostowa 5 Helios
Bydgoszcz Fordońska 141 Helios
Dąbrowa Górnicza Jana III Sobieskiego 6 Helios
Gdańsk Targ Sienny 7 Helios Forum
Gdańsk Jana Kilińskiego 4 Helios Metropolia
Gdynia Kazimierza Górskiego 2 Helios
Gniezno Pałucka 2 Helios
Gorzów Wielkopolski Aleja Konstytucji 3 Maja 102 Helios
Grudziądz Chełmińska 4 Helios
Jelenia Góra Jana Pawła II 51 Helios Galeria Sudecka
Kalisz Górnośląska 82 Helios Galeria Amber
Kielce Świętokrzyska 20 Helios
Konin Ignacego Paderewskiego 8 Helios
Kędzierzyn-Koźle Al. Armii Krajowej 38 Helios
Legnica Najświętszej Marii Panny 9 Helios
Lubin Władysława Sikorskiego 20 Helios
Nowy Sącz Lwowska 80 Helios
Olsztyn Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16 Helios
Opole Pl. Mikołaja Kopernika 17 Helios
Piotrków Trybunalski Juliusza Słowackiego 123 Helios
Piła Aleja Powstańców Wielkopolskich 99 Helios
Poznań Pleszewska 1 Helios
Przemyśl W. Brudzewskiego 1 Helios
Płock Wyszogrodzka 144 Helios
Radom Księcia Józefa Poniatowskiego 5 Helios
Rzeszów Al. Józefa Piłsudskiego 44 Helios Galeria Rzeszów
Rzeszów Aleja Powstańców Warszawy 14 Helios Powstańców W-wy
Siedlce Józefa Piłsudskiego 74 Helios Galeria Siedlce
Sosnowiec Modrzejowska 32b Helios
Starachowice ul. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14 Helios
Szczecin Bolesława Krzywoustego 9/10 Helios CHR Kupiec
Szczecin Andrzeja Struga 42 Helios Outlet Park
Tczew Pomorska 1 Helios
Tomaszów Mazowiecki Warszawska 1 Helios
Warszawa ul. Ludwika Narbutta 50A Kino Iluzjon
Warszawa Gen. Zajączka 7 Kino Elektronik
Wołomin Geodetów 2 Helios
Wrocław Legnicka 58 Helios Magnolia Park
Łódź Al. Politechniki 1 Helios Łódź Sukcesja

Zwiastun

Recenzje

Dobre męskie kino

Bardzo cenię twórczość Macieja Żaka. Ten reżyser nie przejmuje się totumfackim zamówieniem, że  tylko szlachetne kino autorskie gwarantuje sukces. Autorstwo kina Żaka to zrozumienie konwencji gatunkowych. W debiutanckiej "Ławeczce" Żak wzbogacał ubogi polski melodramat o ciekawą płaszczyznę społeczną, w "Rozmowach nocą" chyba jako pierwszy antycypował popularność programów i filmów o tematyce kulinarnej i kucharskiej, w niedocenionym "Supermarkecie" destylował thriller z kina obyczajowego.

Natomiast w najnowszym filmie "Konwój", Żak buduje realistyczne tło dla wzorcowego kina akcji: konflikt postaw w klaustrofobicznej przestrzeni. Tytułowy konwój to więzienna furgonetka ze zdążającymi do celu, zaślepionymi, paranoicznymi, albo nieświadomymi zagrożenia umundurowanymi pasażerami.

Kluczem do sukcesu było zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu aktorów z najwyższej półki. Żakowi udało się pozyskać do projektu najlepszych z najlepszych: Łukasza Simlata grającego ambiwalentnego antyterrorystę, Roberta Więckiewicza w roli przepitego sierżanta Zawady, Ireneusza Czopa jako zakapiora Kuleszę, Przemysława Bluszcza w roli wzorcowego policyjnego frustraty, wreszcie ambiwalentnego, makiawelicznego Janusza Gajosa grającego naczelnika zakładu penitencjarnego.

Zdjęcia Michała Sobocińskiego, najmłodszego członka słynnego klanu operatorskiego są  kolejnym, integralnym aktorem: częścią zamkniętego świata, do którego nie ma dostępu ani uczciwość, ani uczuciowość. W zamkniętych, inteligentnie pomyślanych kadrach Sobocińskiego zakratowany świat furgonetki zyskuje rangę przejrzystej metafory pokazującej groźny, nieznany fragment naszej rzeczywistości. Ciekawe, męskie kino z dobrym tempem i świetną obsadą.

Recenzent
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski – urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".