Koncert inscenizowany pn. "Śpiewnik polski w Strasznym Dworze"

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

„Straszny dwór” Stanisława Moniuszki to arcydzieło, najwspanialsza polska opera. Powstała po upadku powstania styczniowego jest wielkim manifestem patriotycznym. Narodowy charakter dzieła spotkał się z reakcją cenzury rosyjskiej.
Jej wartości muzyczne są niezaprzeczalne, przywołuje ponadto staropolskie obyczaje, uczy miłości oraz poświęcenia dla Ojczyzny. „Śpiewnik polski w Strasznym dworze” w przemyślany i ciekawy sposób łączy najpiękniejsze arie z tej opery (m.in. „aria z kurantem” Stefana, dumka Jadwigi, aria Skołuby, arie Hanny i Miecznika) z utworami innych polskich kompozytorów. Cenieni śpiewacy operowi wcielają się w postacie z opery, a w dynamiczną akcję sceniczną, nawiązującą do historii opowiedzianej w libretcie, zostały wplecione pieśni F. Chopina, M. Karłowicza i innych polskich mistrzów oraz pieśni patriotyczne i wojskowe powstałe na przestrzeni wieków. Solistom towarzyszy chór i orkiestra kameralna. Wykonawcy wystąpią w kostiumach z epoki, w przygotowanej scenografii nawiązującej do sali w stylu dworkowym: na wpół biesiadnej na wpół rycerskiej.


„Śpiewnik polski w Strasznym dworze” z pewnością przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw, podniesienia świadomości znaczenia i ciągłości polskiej kultury oraz do zwiększenia zainteresowania pieśnią patriotyczną i muzyką klasyczną. Umożliwienie odbiorcom, zwłaszcza mniejszych miejscowości o utrudnionym dostępie do wydarzeń kulturalnych, obcowania ze sztuką wysoką jest szczególnie ważne wobec propagowanej przez większość mediów, nie tylko komercyjnych, miałkiej rozrywki. „Śpiewnik” przyczyni się także do popularyzacji i upowszechnienia zanikającego zwyczaju wspólnego świętowania. Badania prowadzone przez NCK wyraźnie pokazują, że Polacy odczuwają brak wspólnego kanonu dzieł z obszaru kultury i potrzebę aktywnego i wspólnego świętowania, nie wystarcza im obserwowanie w telewizji uroczystości państwowych – projekt ten z pewnością ma szanse te braki wyrównać.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.fundacjacpc.pl