Folkowe klimaty - Urmuli, Siemaszko, Future Folk

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

3 sierpnia 2019 roku o godzinie 18:00 na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert pt. "Folkowe klimaty", towarzyszący 56. Tygodniowi Kultury Beskidzkiej, w którym wezmą udział: gruziński kwintet Urmuli, Agata Siemaszko z zespołem i Future Folk.

Urmuli - gruziński kwintet ratujący od zapomnienia tradycje muzyczne tej kultury - został założony w Tibilisi w 1993 roku przez Nugzara Kavtaradze - pieśniarza, kompozytora, instrumentalistę i pedagoga z ponad 30-letnim doświadczeniem scenicznym, członka zespołów Iavnana, Kelaptari oraz współpracownika legend muzyki gruzińskiej, między innymi Omara Kelaptrishvili i Izoldy Pipii. Członkowie zespołu są muzykami uniwersalnymi - śpiewakami i multiinstrumentalistami - grającymi po mistrzowsku na wielu instrumentach charakterystycznych dla całego regionu Gruzji - na panduri, salamuri, duduki - typowych dla wschodniej części oraz czonguri, chuniri, chiboni występujących w zachodniej części kraju. Granie na niektórych z nich ma ponad 1500-letnią tradycję.

Repertuar zespołu składa się zarówno z autorskich jak i tradycyjnych utworów muzyki instrumentalnej oraz charakterystycznych dla gruzińskiego folkloru pieśni wielogłosowych, z których najstarsze sięgają średniowiecza. Są to pieśni wojenne, obrzędowe, miłosne, a przede wszystkim biesiadne, towarzyszące wspólnym posiłkom i piciu jedynego w swoim rodzaju gruzińskiego wina.

Zespół zagrał do tej pory ponad 500 koncertów na całym świecie. Wydał siedem albumów. W 2016 roku nagrał wspólną płytę z rodziną Trebuniów-Tutków, prezentującą tradycję górską Polski i Gruzji, pt. "Duch Gór".

skład zespołu:
Nugzar Kavtaradze - śpiew, phanduri, duduk
Shalva Abramashvili - śpiew, chuniri
David Ratiani - śpiew, chonguri-dabali bani, duduk
Tamaz Mamaladze - śpiew, phanduri-bani
Gela Tabashidze - śpiew, salamuri

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.ock.org.pl