Besarabia śpiewa – Chorny/Ghergus Duo z Kiszyniowa

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

Efim Chorny to śpiewak, kompozytor, wielokrotnie nagrywany na płytach muzyki jidysz. Suzanna Ghergus to pianistka i autorka piosenek. Oboje uważani są za pionierów odrodzenia muzyki klezmerskiej na obszarze byłego Związku Radzieckiego i chętnie zapraszani na festiwale muzyki żydowskiej w Europie i Ameryce Północnej.

Dobrą klezmerską muzykę i autentyczne piosenki jidysz niełatwo już dzisiaj spotkać gdziekolwiek na świecie. Efim Chorny i Susanna Ghergus, muzycy z Kiszyniowa (Mołdawia), zadziwiają umiejętnością oddania klimatu prawdziwego żydowskiego śpiewania. W ich koncertach – bo razem tworzą Chorny/Ghergus Duo – nie ma nic z podróbki czy Cepelii, jest za to niepowtarzalne aszkenazyjskie brzmienie, porywająco wesołe i otchłannie smutne.

Specjalnością Efima i Susanny jest muzyka Żydów z Besarabii, w Polsce mało znana. U nas rozpowszechniona jest raczej klezmerska tradycja polsko-ukraińska niż ta dalej na południe Europy, zachwycająca swoim brzmieniem i rytmami.

Na przebogaty repertuar Chorny/Ghergus Duo składają się piosenki znane im z otoczenia, w którym dorastali, odnalezione w poszukiwaniach terenowych oraz w etnograficznych zbiorach archiwalnych. Sami są autorami wielu utworów – Efim komponuje, Susanna tworzy teksty – które weszły też do repertuaru najbardziej znanych wykonawców gatunku w Europie i USA.

Nasi goście byli nagrywani na liczne płyty, koncertowali na znanych scenach, wśród nich w Filharmonii w Monachium, w Queen Elizabeth Hall w Londynie czy w nowojorskim Lincoln Center. Od lat uczestniczą w festiwalach muzyki klezmerskiej w Zachodniej Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, w Rosji i na Ukrainie. Prowadzą też warsztaty klezmerskie i wykłady w wielu miastach wymienionych krajów, wśród nich np. „Muzyka w filmach idysz” (Wiedeń 2017). W swoim rodzinnym Kiszyniowie stworzyli Teatr Piosenki Żydowskiej, którym kierują.

W koncercie „Besarabia śpiewa” będzie im towarzyszyć jako gość specjalny skrzypaczka Vanessa Vromans (Australia/Holandia). Uczyła się u najlepszych mistrzów odrodzenia klezmerskiego w USA (dość wymienić tylko Michaela Alperta czy Alicię Svigals). Gra ze znakomitymi muzykami tego gatunku w Berlinie, gdzie obecnie mieszka.

Obsada

Efim Chorny
Susanna Ghergus

Produkcja

Efim Chorny
Susanna Ghergus

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły oraz termin rozpoczęcia sprzedaży wejściówek można sprawdzić bezpośrednio na stronie ewejsciowki.pl