Richard Demarco: "Jak obronić artystów przed sławą?"

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

1

To u niego pierwsze kroki na światowej scenie stawiali Marina Abramović czy Tadeusz Kantor, a przykłady można by mnożyć, pamiętając, że Richard Demarco ma ogromne zasługi dla promocji polskiej kultury. Jednak – jak przewrotnie mówi sam Demarco, artysta, myśliciel, promotor sztuki oraz legenda Festiwalu Edynburskiego: „Moim najważniejszym zadaniem było uchronić artystów przed sławą i bogactwem, uchronić ich przed nimi samymi”.

GDZIE: ms², Ogrodowa 19, sala audiowizualna
KIEDY: 5 marca 2020, godz. 18:00

W Muzeum Sztuki odbędzie się spotkanie z tą wyjątkową osobowością, a za pretekst posłuży książka „Artysta jako odkrywca / Droga do Meikle Seggie”. Na tę wydaną przez wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” publikację składają się eseje oraz wywiad z Demarco.

Jak zauważa Krzysztof Noworyta, jej pomysłodawca i redaktor: „Książka jest niepozorna, ma jednak potężną moc. Eseje ‘Artysta jako odkrywca’ i ‘Droga do Meikle Seggie’ mają unikatową jakość i stanowią próbę połączenia ognia z wodą, tj. podstawowych wartości i idei, na których ufundowana jest Europa, z ruchem awangardowym. Są zapisem głębokiego przeżycia, osobnego od bieżących mód i politycznych trendów. W 1968 roku, gdy wszyscy z przerażeniem oglądali brutalne tłumienie powstania Pradze przez wojska Układu Warszawskiego, Demarco przyleciał do Polski. Spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i wysłuchał, co mają do zaoferowania. Gdy na stole pojawiła się kartka z listą nazwisk artystów, których urzędnicy chcieli promować, Demarco odpowiedział: ‘Wspaniale, panowie, ale interesują mnie ci, których na tej liście nie ma’. Na liście był Grotowski… nie było Kantora”.

Richard Demarco – urodził się w 1930 roku w Edynburgu w rodzinie włoskich emigrantów Demarco, a po zakończeniu II wojny zetknął się z polskimi żołnierzami stacjonującymi w Szkocji. To spotkanie i pamięć o ich udziale w bitwie o Monte Cassino były dla niego pierwszą iskrą fascynacji Polską. Ukończył Edinburgh College of Art na wydziale grafiki. Pracował jako nauczyciel, a następnie z grupą przyjaciół założył legendarny Travers Theatre, który był połączeniem teatru, galerii i klubu. Następnie powołał Demarco Gallery, by realizować swój autorski program prezentacji sztuki współczesnej. Nawiązał twórczy dialog ze środowiskiem awangardy artystycznej krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym: Niemiec, Polski, Rumunii i Jugosławii. Fundamentem jego działań była przyjaźń i dialog z wybitnymi artystami: Josephem Beuysem, Tadeuszem Kantorem i Paulem Neagu. Prezentacje sztuki polskiej, niemieckiej i wybranych rumuńskich artystów odbiły się głośnym echem na Festiwalu Edynburskim. W roku 1970 Demarco zorganizował wielką prezentację współczesnej sztuki niemieckiej Strategy Get Arts, a dwa lata później polskiej sztuki pod hasłem Atelier'72. W wystawie udział wzięło 60 artystów, w tym: Tadeusz Kantor, Bogusław Schaeffer, Józef Szajna, czy wrocławscy artyści Zbigniew Makarewicz i Barbara Kozłowska.

Patronem wydarzenia jest British Council.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.facebook.com