Dawny klasztor Cystersów w Kołbaczu

Dawny klasztor w Kołbaczu, późniejsza letnia rezydencja książąt pomorskich i domena państwowa, jest najstarszym i największym opactwem cysterskim na Pomorzu. Do najcenniejszych zabytków tego zespołu należy kościół romańsko – gotycki z 1210 roku wybudowany w całości z cegły oraz stodoła (wcześniej owczarnia) gotycka z XIV w., jedyny tego typu budynek na Pomorzu Zachodnim. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Kołbacz

Dostępność:
bez ograniczeń

Zwiedzanie po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.

Ceny biletów

Wirtualny spacer!

www.spichlerz-sztuki.pl

Kolegiata NMP Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim

Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata to jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego i jedna z najznakomitszych świątyń gotyckich w zlewisku Morza Bałtyckiego. Wnętrze kościoła bogate jest w zdobienia. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: ul. B. Krzywoustego 12, Stargard Szczeciński

Dostępność:
poniedziałek - niedziela: 7:00 - 19:00

www.parafia.stargard.pl

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Największa instytucja kultury w województwie zachodniopomorskim. Ma w swoich zbiorach imponujące arcydzieła sztuki średniowiecznej, wśród nich najstarsze figury Najświętszej Marii Panny na terenie Polski. Duże wrażenie robią także unikalne zabytki archeologiczne, w tym laska magiczna z poroża łosia sprzed 12 000 lat oraz kolekcja sztuki afrykańskiej. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Staromłyńska 27, Szczecin

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek, środa, czwartek, sobota: 10:00 - 18:00
piątek, niedziela: 10:00 - 16:00

WSTĘP WOLNY W SOBOTĘ

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

Darmowe lekcje muzealne

www.muzeum.szczecin.pl

Muzeum Regionalne w Szczecinku

To jedno z najstarszych muzeów na Pomorzu Zachodnim. Gromadzi eksponaty związane z dziejami miasta i regionu od średniowiecza po czasy współczesne. W sali szlacheckiej prezentowane są obiekty kultury materialnej związanej ze szlachtą pomorską, czyli rodem Golzów z Siemczyna czy Herzbergów z Lotynia. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Szkolna 1, Szczecinek

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - niedziela: 10:00 - 16:00

WSTĘP WOLNY W PIĄTEK

Wstęp za 1 zł (uczniowie do 16 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

www.muzeum.szczecinek.pl

Średniowieczne mury obronne miasta w Stargardzie Szczecińskim

Mury obronne to jedyny, poza Kolegiatą NMP, obiekt w Stargardzie, który przetrwał II wojnę światową. Do dzisiaj zachowało się około połowy długości murów oraz cztery baszty: Baszta Morze Czerwone, Baszta Tkaczy (Lodowa), Baszta Jeńców, Baszta Białogłówka i trzy bramy: dwie lądowe: Brama Pyrzycka i Brama Wałowa oraz wodna, będąca jedynym takim obiektem w Polsce Brama Młyńska, zwana również Portową. Mury zostały uznane za Pomnik Historii.

Lokalizacja: ul. B. Krzywoustego 12, Stargard Szczeciński

Dostępność:
bez ograniczeń

www.stargard.pl

Zespół katedralny w Kamieniu Pomorskim

Budowle należące do zespołu zostały wzniesione w XII wieku. Do szczególnie wartościowych zabytków należą unikatowe barokowe organy, których można posłuchać, między innymi, podczas międzynarodowych festiwali muzyki organowej. W skład zespołu katedralnego wchodzi dziewięć budowli: sześć należy obecnie do kościoła, trzy są własnością komunalną. Zespół katedralny został uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: ul. Plac Katedralny 8, Kamień Pomorski

Dostępność:
bez ograniczeń

WSTĘP WOLNY

Wirtualny spacer!

www.katedra-kamienpomorski.pl