Katedra w Gnieźnie

Gniezno było pierwszą stolicą Polski. Największym zabytkiem grodu Piastów jest gotycka Katedra Gnieźnieńska na Wzgórzu Lecha, w której znajdują się nie tylko relikwie św. Wojciecha, ale także Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające sceny z życia świętego. Ponadto katedra otoczona jest czternastoma kaplicami, w których pochowano dawnych metropolitów gnieźnieńskich. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Wzgórze Lecha, Gniezno

Dostępność:
bez ograniczeń (poza czasem Mszy św.)

Wirtualny spacer!

www.gniezno.eu

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Ma w swoich zbiorach ponad 300 tys. obiektów. W Galerii Malarstwa i Rzeźby znajdują się zbiory sztuki egipskiej, greckiej, rzymskiej, a nawet egzotycznej kultury Ameryki prekolumbijskiej. W swojej kolekcji mają także fascynujące prace polskich artystów, m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Stanisława Wyspiańskiego czy Jana Matejki. Wszystkim miłośnikom muzyki polecamy Muzeum Instrumentów Muzycznych, gdzie oprócz zabytkowych fortepianów i skrzypiec, można podziwiać pamiątki po Fryderyku Chopinie. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: Aleje Marcinkowskiego 9, Poznań

Dostępność:
15 czerwca - 15 września
wtorek - czwartek: 11:00 - 17:00
pozostałe miesiące
wtorek - czwartek: 9:00 - 15:00
piątek: 12:00 - 21:00
sobota - niedziela: 11:00 - 18:00

WSTĘP WOLNY W SOBOTĘ

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny 

www.mnp.art.pl

fot. Mirosław Jadryszak

Muzeum Regionalne we Wrześni

Miejsce poświęcone jest upamiętnieniu Wiosny Ludów, strajku dzieci wrzesińskich oraz powstania wielkopolskiego. Do tej pory zgromadziło wiele interesujących eksponatów, np. jedyny w swoim rodzaju zeszyt uczestnika strajku dzieci wrzesińskich, który zachował się mimo upływu ponad stu lat. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Dzieci Wrzesińskich 13,  Września

Dostępność:
poniedziałek: 12:00 - 16:00
wtorek, czwartek: 8:00 - 14:00
środa: 10:00 - 18:00
piątek: 10:00 - 16:00
pierwsza sobota miesiąca: 10:00 - 16:00
czwarta niedziela miesiąca: 12:00 - 16:00

WSTĘP WOLNY W PONIEDZIAŁEK

Ceny biletów (do 20 zł)

www.muzeum.wrzesnia.pl

Muzeum Regionalne w Jarocinie

W muzeum można oglądać ekspozycję archeologiczną z kolekcją gotyckich kafli, czy etnograficzną, poświęconą hafciarstwu i snutką golińskim. Ekspozycja obejmuje także dawne i współczesne rzeźby oraz instrumenty ludowe, między innymi siesienki i dudy wielkopolskie. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: Rynek – Ratusz, Jarocin 

Dostępność:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 8:00 - 16:00
środa: 8:00 - 18:00
niedziela: 14:00 - 18:00

Ceny biletów (do 20 zł)

www.muzeumjarocin.pl

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy i zespół pałacowo-parkowy

Muzeum usytuowane jest w klasycystycznym pałacu, który otacza malowniczy park krajobrazowy utrzymany w angielskim stylu. Dobrzyca ma także swój Panteon, wzorowany na słynnej rzymskiej budowli. Na przełomie XVIII i XIX wieku odbywały się tam zebrania loży masońskiej. Poza tym w parku rośnie najstarsze drzewo w Polsce z gatunku paklon. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Pleszewska 5a, Dobrzyca

Dostępność:

poza sezonem turystycznym, tj. od 1 listopada do 31 marca:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - piątek: 10:00 – 16:00
sobota: 10:00 – 16:00 
niedziela: 11:00 – 16:00

w sezonie turystycznym, tj. od 1 kwietnia do 31 października:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - piątek: 10:00 – 17:00
sobota: 10:00 – 18:00
niedziela: 11:00 – 18:00

WSTĘP WOLNY W SOBOTĘ

Wstęp za 1 zł (uczniowie do 16 roku życia)

Cena biletów (do 20 zł)

Wirtualny spacer!

www.dobrzyca-muzeum.pl

W muzeum honorowana jest Wielkopolska Karta Rodziny.

Poznań - historyczny zespół miasta

Poznań niegdyś pełnił funkcję siedziby władców i należy do najstarszych miast w Polsce. Poznańska katedra jest nekropolią królów i książąt z dynastii Piastów. Do najcenniejszych atrakcji turystycznych zaliczyć można Trakt Królewsko – Cesarski, Szlak Piastowski, Szlak Romański, Trasę Kórnicką oraz Wielkopolską Drogę św. Jakuba. Przykładem architektury renesansowej jest ratusz na Starym Rynku z trykającymi się koziołkami. Codziennie w południe, odgrywany jest na trąbce hejnał Poznania. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: centrum miasta, Poznań

Dostępność:
bez ograniczeń

www.poznan.pl

Rezerwat i skansen na wyspie Ostrów Lednicki

Największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica. Na wyspie znajduje się rezerwat archeologiczny z najstarszymi obiektami sięgającymi neolitu. Wyspa jest prawdopodobnym miejscem chrztu Polski, a elementy obronne, relikty palatium z kaplicą i kościoła wskazują na silny rozwój grodu istniejącego tu w okresie wczesnośredniowiecznym. Od 1969 roku na wyspie znajduje się Muzeum Pierwszych Piastów. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Muzeum Pierwszych Piastów, Dziekanowice 32, Lednogóra

Dostępność:
Informacje dotyczące dostępności poszczególnych obiektów na stronie internetowej.

WSTĘP WOLNY W PIĄTEK

Ceny biletów (do 20 zł)

www.lednicamuzeum.pl

Zespół dawnego opactwa cysterskiego w Lądzie nad Wartą

Zabytkowy zespół klasztorny w Lądzie to dawny klasztor Cystersów, obecnie placówka ojców Salezjanów. Opactwo jest wybitnym przykładem stylu gotyckiego i barokowego oraz jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych Wielkopolski. Niezwykłe wnętrze kościoła, częściowo zaprojektowane przez architekta Pompeo Ferrari, dekorują m.in. freski w kopule autorstwa J.W. Neunhertza oraz cenne barokowe ołtarze. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Ląd 101, Lądek

Dostępność:
bez ograniczeń

Wirtualny spacer!

www.lad.pl

Zespół klasztorny w Gostyniu

Bazylika na Świętej Górze jest największym zabytkiem ziemi gostyńskiej. Kościół w stylu barokowym, zbudowany został na wzór bazyliki Santa Maria della Salute w Wenecji. Wnętrze kopuły pokryte jest piękną polichromią autorstwa Jerzego Wilhelma Neunhertza z 1746 roku. Obecnie kościół świętogórski znajduje się pod opieką Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri, czyli księży Filipinów. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Święta Góra - Głogówko 1, Gostyń

Dostępność:
bez ograniczeń

WSTĘP WOLNY

www.filipini.gostyn.pl

Zespół opactwa Benedyktynów w Lubiniu

Przez Lubiń przebiega Wielkopolska Droga św. Jakuba - odcinek szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Poza tym Lubiń jest siedzibą jednego z najstarszych klasztorów benedyktynów w Polsce, którego początki sięgają XI w. Zespół klasztorny uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: ul.Mickiewicza 6, Lubiń

Dostępność:
bez ograniczeń

WSTĘP WOLNY

Wirtualny spacer!

www.benedyktyni.net

Zespół zamkowo-parkowy w Kórniku

Średniowieczny zamek w Kórniku ze zwodzonym mostem i fosą, w XVIII wieku przeobrażony został w barokowy pałac. Obecny neogotycki kształt zamek otrzymał w połowie XIX w. Dziś mieści się tam muzeum bogate w unikatowe eksponaty, np. meble z różnych epok, obrazy polskich i europejskich malarzy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego oraz zbiory etnograficzne i przyrodnicze z Australii i Oceanii. Do cennych zabytków należy też gotycki Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych z neogotycką fasadą, murowany z cegły, z dwiema dzwonnicami-bramami po bokach. W podziemiach znajdują się krypty rodzin Górków, Działyńskich i Zamoyskich. Do atrakcji turystycznych zaliczyć można także arboretum, w którym rośnie ok. 3 tys. gatunków drzew oraz krzewów i które jest jednym z największych tego typu parków w Europie Środkowej. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: ul. Zamkowa 5, Kórnik

Dostępność:
maj - wrzesień
wtorek - niedziela: 10:00 - 17:00

Ceny biletów (do 20 zł)

Wirtualny spacer!

www.kornik.pl