Zgoda

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

Jest rok 1945. Właśnie kończy się wojna. W Świętochłowicach na Śląsku organy bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego, UB dokonuje czystek wśród „niechętnych komunistycznej władzy”. Do pracy w obozie zgłasza się młody chłopak Franek (Julian Świeżewski). Próbuje ocalić Annę (Zofia Wichłacz), w której jest zakochany. Nie wie, że wśród osadzonych znalazł się Erwin (Jakub Gierszał), Niemiec, jego przyjaciel sprzed wojny, który od dawna skrycie kocha się w dziewczynie…

Franek dołącza do komunistów, naiwnie licząc, że uda mu się oszukać system. Już pierwsze dni pracy w obozie odzierają go ze złudzeń. A z czasem przekonuje się, że aby ocalić swoją ukochaną, będzie musiał poświęcić wszystko... 

„Zgoda” to poruszająca historia miłosna, rozgrywająca się w trudnych czasach schyłku II Wojny Światowej. Opowieść o dwóch młodych mężczyznach (Jakub Gierszał – „Sala samobójców”, „Wszystko co kocham” i Julian Świeżewski – „Wołyń”) zakochanych w jednej dziewczynie. W tę wcieliła się Zofia Wichłacz, która debiutowała rolą „Biedronki” w „Mieście 44” Jana Komasy, zdobywając za swoją kreację Polską Nagrodę Filmową – Orzeł w kategorii „Odkrycie roku” oraz Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W 2017 roku jej występ w „Amoku” wyróżniono w Berlinie nagrodą Shooting Star 2017, przyznawaną najzdolniejszym europejskim aktorom młodego pokolenia. Film Macieja Sobieszczańskiego „Zgoda” został nagrodzony na 69. Międzynarodowym Festiwalu w Locarno w sekcji First Look dla najlepszego projektu w fazie postprodukcji.

Reżyseria: Maciej Sobieszczański
Scenariusz: Małgorzata Sobieszczańska
Obsada: Jakub Gierszał, Zofia Wichłacz, Julian Świeżewski, Wojciech Zieliński, Danuta Stenka, Jacek Braciak

Pozostałe miejsca:

MIASTO ADRES NAZWA
Bełchatów Kolejowa 6 Helios Galeria Olimpia
Białystok Świętojańska 15 Helios Alfa
Białystok Czesława Miłosza 2 Helios Biała
Białystok Jurowiecka 1 Helios Białystok Jurowiecka
Bielsko-Biała Mostowa 5 Helios
Bydgoszcz Fordońska 141 Helios
Dąbrowa Górnicza Jana III Sobieskiego 6 Helios
Gdańsk Targ Sienny 7 Helios Forum
Gdańsk Jana Kilińskiego 4 Helios Metropolia
Gdynia Kazimierza Górskiego 2 Helios
Gniezno Pałucka 2 Helios
Gorzów Wielkopolski Aleja Konstytucji 3 Maja 102 Helios
Grudziądz Chełmińska 4 Helios
Jelenia Góra Jana Pawła II 51 Helios Galeria Sudecka
Kalisz Górnośląska 82 Helios Galeria Amber
Kielce Świętokrzyska 20 Helios
Konin Ignacego Paderewskiego 8 Helios
Krosno Bieszczadzka 29 Helios
Kędzierzyn-Koźle Al. Armii Krajowej 38 Helios
Legnica Najświętszej Marii Panny 9 Helios
Lubin Władysława Sikorskiego 20 Helios
Nowy Sącz Lwowska 80 Helios
Olsztyn Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16 Helios
Opole Pl. Mikołaja Kopernika 17 Helios
Piotrków Trybunalski Juliusza Słowackiego 123 Helios
Piła Aleja Powstańców Wielkopolskich 99 Helios
Poznań Pleszewska 1 Helios
Przemyśl W. Brudzewskiego 1 Helios
Płock Wyszogrodzka 144 Helios
Radom Księcia Józefa Poniatowskiego 5 Helios
Rzeszów Al. Józefa Piłsudskiego 44 Helios Galeria Rzeszów
Rzeszów Aleja Powstańców Warszawy 14 Helios Powstańców W-wy
Siedlce Józefa Piłsudskiego 74 Helios Galeria Siedlce
Sosnowiec Modrzejowska 32b Helios
Stalowa Wola Chopina 42 Helios
Starachowice ul. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14 Helios
Szczecin Bolesława Krzywoustego 9/10 Helios CHR Kupiec
Szczecin Andrzeja Struga 42 Helios Outlet Park
Tczew Pomorska 1 Helios
Tomaszów Mazowiecki Warszawska 1 Helios
Warszawa ul. Ludwika Narbutta 50A Kino Iluzjon
Warszawa Gen. Zajączka 7 Kino Elektronik
Wołomin Geodetów 2 Helios
Wrocław Legnicka 58 Helios Magnolia Park
Łódź Al. Politechniki 1 Helios Łódź Sukcesja

Zwiastun

Recenzje

Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby tak właśnie miało wyglądać kino historyczne w Polsce

Tyle tylko, że zrobić film tak udany jak "Zgoda", nie jest prostą sprawą. Maciej Sobieszczański bazując na bardzo dobrym scenariuszu cenionej pisarki, Małgorzaty Sobieszczańskiej, powraca do czasów powojennych. Tytuł jest wieloznaczny.

W dojrzałym debiucie Sobieszczańskiego chodzi o zgodę pisaną małą literą: w tym samym stopniu zgodę na los, co zgodę na bunt, ale także o Zgodę jako miejsce. "Zgoda" to bowiem nazwa obozu koncentracyjnego w Świętochłowicach na Śląsku, gdzie w czasie okupacji znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau. W 1945 roku komuniści założyli tam obóz dla wrogów Polski, nade wszystko dla Niemców i polskich kolaborantów. Tam właśnie rozgrywa się akcja filmu.

"Zaraz po wojnie" to tytuł pamiętnego tomu korespondencji Czesława Miłosza z lat powojennych. Z lektury tamtej książki zapamiętałem obraz jednej wielkiej kakofonii myśli, namiętności i pragnień. Z jednej strony zwyciężyliśmy, Polska była wolna, z drugiej zaś, ponownie zniewolona, tyle że przez innego okupanta... Wdzięczność za przeżycie, łączyła się z rządzą życia, przetrwania, i jeszcze z kłopotem rozróżnienia, co jest dobre, a co złe, która postawa jeszcze obowiązuje, a jakiej trzeba się wyprzeć.

Sobieszczański diagnozuje ten paradoksalny stan zawieszenia ubierając go w konwencję nietuzinkowego melodramatu, czy raczej miłosnego trójkąta rozpaczy, tym bardziej przejmującego, że z udziałem wyłącznie młodych ludzi. Żeby ów zabieg mógł się powieść, reżyser nie mógł się pomylić w doborze aktorów. To również się udało. Cała trójka jest dobra, ale objawieniem "Zgody" jest dla mnie kreacja Juliana Świeżewskiego w roli Franka, chłopaka dla którego odbicie ukochanej stanowi priorytet, nawet jeżeli trzeba wyprzeć się siebie. Trudna miłość, trudne decyzje, zjawiskowa kreacja.

Recenzent
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski – urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".