Za niebieskimi drzwiami

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

„Za niebieskimi drzwiami” to film przygodowy ze wszystkim, co kochają w kinie dzieci najbardziej. Jest więc wątek rodzącej się przyjaźni, jest też potwór oraz pewien gadający ptak... Za tytułowymi niebieskimi drzwiami czeka świat wyobraźni, snów i wielka tajemnica! Czy Łukaszowi uda się odzyskać to, co utracił? Czy dobro zwycięży?

Takiej ekranizacji polskiego bestsellera i jednocześnie lektury wybieranej przez wielu nauczycieli, jeszcze w kinach nie było. Film „Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja, zabiera widzów w niezwykłą podróż. Jest w nim wszystko, co kochają dzieci – ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory i nowi przyjaciele – magiczne, kolorowe ptaki. Opowiada o tym, co się dzieje, gdy zamykasz oczy i zasypiasz… Magiczne drzwi prowadzą do świata „we śnie”. Tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać.

Ten film to pierwsze, zrealizowane z takim rozmachem i efektami specjalnymi polskie kino, które spodoba się całej rodzinie. Pokazuje jak wielką wartością jest siła tkwiąca w rodzicielskiej miłości. Idąc na ten film do kina, widzowie będą mogli jednocześnie zrobić coś dobrego, bo część dochodów ze sprzedaży biletów, zostanie przekazana Fundacji Ewy Błaszczyk - „Akogo?” Jedną z głównych ról w filmie gra Ewa Błaszczyk założycielka Fundacji „Akogo?".

Reżyseria: Mariusz Palej
Scenariusz: Adam Wojtyszko, Magdalena Nieć, Katarzyna Stachowicz-Gacek
Obsada: Ewa Błaszczyk, Dominik Kowalczyk, Michał Żebrowski, Magdalena Nieć

Pozostałe miejsca:

MIASTO ADRES NAZWA
Bełchatów Kolejowa 6 Helios Galeria Olimpia
Białystok Świętojańska 15 Helios Alfa
Białystok Czesława Miłosza 2 Helios Biała
Białystok Jurowiecka 1 Helios Białystok Jurowiecka
Bielsko-Biała Mostowa 5 Helios
Bydgoszcz Fordońska 141 Helios
Dąbrowa Górnicza Jana III Sobieskiego 6 Helios
Gdańsk Targ Sienny 7 Helios Forum
Gdańsk Jana Kilińskiego 4 Helios Metropolia
Gdynia Kazimierza Górskiego 2 Helios
Gniezno Pałucka 2 Helios
Gorzów Wielkopolski Aleja Konstytucji 3 Maja 102 Helios
Grudziądz Chełmińska 4 Helios
Jelenia Góra Jana Pawła II 51 Helios Galeria Sudecka
Kalisz Górnośląska 82 Helios Galeria Amber
Kielce Świętokrzyska 20 Helios
Konin Ignacego Paderewskiego 8 Helios
Kędzierzyn-Koźle Al. Armii Krajowej 38 Helios
Legnica Najświętszej Marii Panny 9 Helios
Lubin Władysława Sikorskiego 20 Helios
Nowy Sącz Lwowska 80 Helios
Olsztyn Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16 Helios
Opole Pl. Mikołaja Kopernika 17 Helios
Piotrków Trybunalski Juliusza Słowackiego 123 Helios
Piła Aleja Powstańców Wielkopolskich 99 Helios
Poznań Pleszewska 1 Helios
Przemyśl W. Brudzewskiego 1 Helios
Płock Wyszogrodzka 144 Helios
Radom Księcia Józefa Poniatowskiego 5 Helios
Rzeszów Al. Józefa Piłsudskiego 44 Helios Galeria Rzeszów
Rzeszów Aleja Powstańców Warszawy 14 Helios Powstańców W-wy
Siedlce Józefa Piłsudskiego 74 Helios Galeria Siedlce
Sosnowiec Modrzejowska 32b Helios
Starachowice ul. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14 Helios
Szczecin Bolesława Krzywoustego 9/10 Helios CHR Kupiec
Szczecin Andrzeja Struga 42 Helios Outlet Park
Tczew Pomorska 1 Helios
Tomaszów Mazowiecki Warszawska 1 Helios
Wołomin Geodetów 2 Helios
Wrocław Legnicka 58 Helios Magnolia Park

Zwiastun

Recenzje

Pierwsza od lat udana produkcja dla młodych widzów

Narzekamy, niestety nie bez powodu, że udanych filmów dla młodego widza jest u nas tyle, co kot napłakał. A, jak wiadomo, nawet najsmutniejszy kotek świata, płacze bardzo rzadko. Dlatego każdy udany projekt familijny trzeba przyjąć z podwójnym entuzjazmem. Tak właśnie jest z filmem "Za niebieskimi drzwiami", pierwszą od lat tak udaną produkcją dla młodych widzów.

Projekt był ryzykowny. Mariusz Palej, twórca filmu, nie idzie na skróty, nie infantylizuje swojej opowieści, a opowiadając o świecie dziecięcej fantazji, wskazuje jak wiele jest w niej bólu, niezgody na nieuchronność losu, buntu wobec rozstania z bliskimi.

"Za niebieskimi drzwiami" to film efektowny, ale nie efekciarski. W opowieści o chłopcu, dwunastoletnim Łukaszu, który trafia na klif do opuszczonego, tajemniczego pensjonatu prowadzonego przez jego ekscentryczną ciocię (wspaniała rola Ewy Błaszczyk), można znaleźć obecne w literackim pierwowzorze filmu autorstwa Marcina Szczygielskiego schematy narracyjne, które zostały jednak z sukcesem przeredagowane przez wrażliwych scenarzystów na czele z Magdaleną Nieć, grającą również postać matki Łukasza.

Alternatywny świat wyobraźni chłopca mieszczący się za tytułowymi "niebieskimi drzwiami" nie ma w sobie niczego z kolorowej tandety polskich produkcji dziecięcych sprzed lat. Zdecydowanie bliżej mu do surrealistycznych wizji Tima Burtona, niż taśmowo produkowanych cukierkowych animacji dziecięcych.

Przyjęty początkowo z konsternacją, pewną nieufnością, mądry i humanistyczny film Mariusza Paleja znalazł swoją, w końcu bardzo liczną widownię. Na moim seansie widziałem wzruszone, zachwycone  twarze zarówno dzieciaków, jak i ich rodziców. To największa nagroda dla twórców.

Recenzent
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski – urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".