Z sercem do historii. O Stolpersteine powstających w OP ENHEIM

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Życie Olgi, Hilde, Waltera i Steffi Herz toczyło się przed wojną w kamienicy przy pl. Solnym 4. Rodzina ta związana była z tą kamienicą od 1894 roku, kiedy to Ludwig Herz otworzył na parterze słynny sklep obuwniczy. Teraz, po ponad 120 latach w ich dawnym domu siedzibę ma OP ENHEIM - prywatna instytucja kultury, która stała się depozytariuszem pamięci o mieszkańcach tego miejsca.
To właśnie historia tej rodziny zainspirowała nas do nazwania sali na 5. piętrze kamienicy Salonem Herz i to właśnie tutaj już 2 grudnia zaprezentujemy cztery Stolpersteine, czyli „kamienie pamięci”, które wkrótce zostaną wmurowane w posadzkę przed naszą siedzibą.
𝐇𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐚
W nocy z 9/10 listopada 1938 roku miało miejsce dramatyczne wydarzenie - Noc kryształowa. W kolejnych latach rodzina Herz i inni żydowscy mieszkańcy kamienicy doświadczali kolejnych represji - zostali deportowani, zamordowani lub zmuszeni do emigracji.
W roku 83. rocznicy pogromu opowiemy o metodach upamiętniania ofiar Holokaustu, w tym przede wszystkim o projekcie Stolpersteine Guntera Deminiga, w ramach którego artysta wmurowuje w bruk niewielkie kostki poświęcone konkretnym osobom. Podczas prelekcji dowiemy się więcej o alternatywnych dla Stolpersteine rozwiązaniach i o losach rodziny Herz.
𝐃𝐥𝐚𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐭𝐞𝐧 𝐩𝐫𝐳𝐲𝐩𝐚𝐝𝐞𝐤 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐭𝐚𝐤 𝐬𝐳𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨́𝐥𝐧𝐲?
Potrzeba upamiętnienia najczęściej jest inicjatywą krewnych ofiar, jednak może wyjść także od osób, których nie łączą z nimi więzy krwi. Nasze działania stanowią przykład takiej ścieżki, w której to instytucja i współtworzący ją ludzie stają się depozytariuszem pamięci.
Wmurowanie Stolpersteine jest długotrwałym procesem, często wymagającym badań archiwalnych dotyczących losów ofiar. Droga do stworzenia czterech kamieni pamięci, które zaprezentujemy w listopadzie miała swój początek w odkrywaniu historii Kamienicy Oppenheimów. Owocem tych poszukiwań była książka pt. „𝐃𝐨𝐦 𝐎𝐩𝐩𝐞𝐧𝐡𝐞𝐢𝐦𝐨́𝐰 𝐰𝐞 𝐖𝐫𝐨𝐜ł𝐚𝐰𝐢𝐮 - 𝐤𝐚𝐦𝐢𝐞𝐧𝐢𝐜𝐚 𝐨𝐩𝐨𝐰𝐢𝐚𝐝𝐚 𝐡𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐞̨ 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚” autorstwa Lisy Höhenleitner.
Kolejnym etapem była zeszłoroczna debata pt. „𝐒𝐭𝐨𝐥𝐩𝐞𝐫𝐬𝐭𝐞𝐢𝐧𝐞 – 𝐤𝐭𝐨, 𝐤𝐨𝐠𝐨 𝐢 𝐝𝐥𝐚 𝐤𝐨𝐠𝐨 𝐮𝐩𝐚𝐦𝐢𝐞̨𝐭𝐧𝐢𝐚?”, którą można zobaczyć pod linkiem: https://bit.ly/3pHNE2V. Listopadowa prezentacja będzie następnym, choć nie ostatnim, krokiem podjętym przez Fundację w celu pielęgnowania pamięci o osobach związanych z Kamienicą Oppenheimów.
________
𝐒𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐩𝐨𝐩𝐫𝐨𝐰𝐚𝐝𝐳𝐢 𝐀𝐥𝐞𝐤𝐬𝐚𝐧𝐝𝐫𝐚 𝐉𝐚𝐧𝐮𝐬 - doktorka antropologii, wice-prezeska Fundacji Zapomniane, współautorka i kuratorka inicjatywy Laboratorium muzeum, dyrektorka Centrum Cyfrowego i kierowniczka działającej w jego ramach Pracowni Otwierania Kultury, kuratorka programu „Exercising modernity". Jest współpracowniczką Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci UJ, wykładowczynią School of Ideas SWPS, członkinią rady serii wydawniczej Wystawianie Teorii oraz FestivALTers – grupy działającej przy FestivALT. W swojej pracy akademickiej zajmuje się badaniem kultur pamięci, strategii upamiętniania oraz roli instytucji w procesie instytucjonalizacji dyskursów na temat przeszłości. Członkini grupy Muzea dla Klimatu i kolektywu Kultura dla Klimatu.
________
Organizator: OP ENHEIM
Współorganizator: VOP
Mecenas Honorowy: Womak Holding SA
Partnerzy: Fundacja Bente Kahan
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Z sercem do historii - los wrocławskich Żydów opowiedziany przez rodzinę Herz”, który prowadzony jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny. Projekt dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.facebook.com