Wystawy "Światło - wystawa pokonkursowa" i "Rysunki z Belgii"

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

Uwaga: Bilet kupiony na daną godzinę upoważnia do wstępu do muzeum od godziny, na którą został kupiony bilet w godzinach otwarcia muzeum.* Ostatnie wejście jest możliwe na pół godziny przed jego zamknięciem.

WYSTAWA "Światło - wystawa pokonkursowa"

Najlepsze prace XX Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny organizowanego cyklicznie przez Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych Debiut oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze od marca zagoszczą w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

Na tegoroczną edycję wpłynęło 487 prac 180 artystów z 41 krajów, spośród których międzynarodowe jury wybrało zwycięzców. Grand Prix zdobył Krzysztof Grzondziel (Polska), pierwszą nagrodę przyznano Magdalenie Wosik (Polska), druga powędrowała do Mojmira Mihatova (Chorwacja). Trzecia nagroda trafiła do Wernera Rollowa z Niemiec. Wśród autorów prac zakwalifikowanych na wystawę znaleźli także m.in.: Hristina Belousova (Uzbekistan), Henryk Cebula (Polska), Constantin Ciosu (Rumunia), Anna Damicz-Wejs (Polska), Sławomir Łuczyński (Polska), Jacek Majcherkiewicz (Polska), Trayko Popov (Bułgaria), Luc Vernimmen (Belgia).

Tematem ekspozycji jest „światło” ujmowane przez autorów często na zasadzie kontrastu z ciemnością. Rozumiane dosłownie i symbolicznie, a także w znaczeniu zjawiska wpływającego na nastrój i sposób postrzegania rzeczywistości. Na eksponatach pokazane zostało zarówno światło naturalne, pochodzące ze słońca lub z księżyca, jak i blask, który daje żarówka czy ekran smartfonu. Zagadnienie przedstawiono w kontekście aktualnych problemów społeczno-politycznych Polski i świata. Na wielu pracach widać też szersze, filozoficzne spojrzenie przez nawiązanie zarówno do pełnych jasności sfer boskich, jak i do ciemnych, diabelskich mocy. Niektórzy artyści podeszli do tematu w sposób naukowy, prezentując zjawisko powstawania barw.

Kurator wystawy: Maria Radziszewska

Kurator wystawy w Muzeum Karykatury: Paulina Pilcicka

Wystawa czynna od 15 marca do 26 maja 2019.

WYSTAWA "Rysunki z Belgii"

Dziewięciu współczesnych rysowników belgijskich, laureatów wielu międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczny, zdecydowało się pokazać swoje ulubione prace w Polsce, na przygotowanej przez European Cartoon Center w Kruishoutem ekspozycji „Rysunki z Belgii” („Cartoons from Belgium”). Wystawa podróżuje po świecie, pozwalając szerokiej publiczności i miłośnikom karykatury zapoznać się z dokonaniami belgijskich twórców satyry rysunkowej. Tym razem gości ją Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Swoje prace prezentują na niej następujący artyści: Luc Descheemaeker (O-SEKOER), Ludo Goderis, Nikola Hendrickx (IOA), Tony Houbrechts, Stefaan Provijn, Constantin Sunnerberg (Cost.), Norbert Van Yperzeele, Luc Vermeersch i Luc Vernimmen.

Ekspozycja jest próbą ukazania rozmaitości stylów obecnych we współczesnej karykaturze belgijskiej – od typowo flamandzkiej, czysto humorystycznej grafiki po prace reprezentujące bardziej poetyckie podejście do poruszanej przez ten gatunek sztuki tematyki. Wszyscy prezentowani na wystawie artyści są wielokrotnymi laureatami konkursów i festiwali karykatury i rysunku satyrycznego na całym świecie. Niektórzy z nich od lat należą do czołówki twórców tego gatunku, dla innych – świat satyry rysunkowej stanowi stosunkowo niedawne odkrycie. Wszyscy zasługują jednak na obecność na tej wystawie, szczególnie za sprawą dbałości o jakość artystyczną prezentowanych prac, o ich graficzną prostotę, o każdy rysowany szczegół i zastosowaną kolorystykę. Wszyscy także prezentują w swoich rysunkach humor w jego czystej i bezpośredniej postaci.

Mamy nadzieję, że prezentowane na wystawie rysunki i karykatury wywołają uśmiech na twarzach zwiedzających. Być może sprowokują nawet do szczerego śmiechu lub… do chwili zadumy. Współczesna satyra bowiem to coś więcej niż tylko dowcip rysunkowy – to także artystyczna refleksja nad problemami naszego codziennego życia.

Wystawa czynna od 15 marca do 26 maja 2019.

Produkcja

Kuratorzy wystawy:
Elżbieta Laskowska (MK)
Saskia Gheysens and Fernand Vogels (ECC)

Bilet ulgowy przysługuje przysługuje uczniom, studentom, emerytom, rencistom, członkom organizacji artystycznych, pracownikom instytucji artystycznych.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły oraz termin rozpoczęcia sprzedaży wejściówek można sprawdzić bezpośrednio na stronie ewejsciowki.pl