Wystawa czasowa "BEKSIŃSKI – In hoc signo vinces"

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

Bilet kupiony na daną godzinę upoważnia do wstępu do muzeum o tej godzinie, na którą został kupiony.

WYSTAWA CZASOWA: "BEKSIŃSKI – In hoc signo vinces"

To już trzecia wystawa prac artysty w murach naszego muzeum. Pierwsza wystawa miała miejsce w roku 1995, a kolejna w 2004. Po 14 latach ponownie prezentujemy wybrane prace wybitnego polskiego artysty. Tym razem w nowej siedzibie muzeum pokażemy 20 obrazów, niemal 30 zdjęć i tyleż samo rysunków. Na wystawę przeznaczyliśmy całą powierzchnię ekspozycyjną parteru muzeum, aby zapewnić właściwą przestrzeń do pokazania zabarwionych surrealizmem przedstawień. Większość prac pochodzi ze zbiorów prywatnych Państwa Anny i Piotra Dmochowskich, a dwa prezentowane obrazy są własnością Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Wystawa zorganizowana jest we współpracy z paryską Galerią Roi Doré, która prace Artysty prezentowała w swojej siedzibie od grudnia 2017 r. do lutego br. Warto podkreślić, że paryska odsłona wystawy cieszyła się bardzo dużą popularnością. Obecna wystawa to kolejna wspólna inicjatywa Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Galerii Roi Doré. W zeszłym roku wspólnie przygotowaliśmy wystawę „Sztuka Krzyża. Krzyż w Sztuce” (marzec – wrzesień 2017 r.).

Zdzisław Beksiński, architekt z wykształcenia, ale nie z zamiłowania, rozpoczął swoją działalność artystyczną w latach 50-tych od fotografii. Następnie zajmował się rysunkiem i malarstwem. Wykonywał także rzeźby, ale zakres jego zainteresowań i stosowanych form był znacznie szerszy. W całej twórczości artystycznej Beksińskiego dominuje charakter oniryczny i fantastyczny. Prace artysty przywołują najczęściej fantastyczny świat: dziwne pejzaże, istoty, szkielety. Obrazy mogą wydawać się makabryczne, niepokojące. Jednak dłuższe z nimi obcowanie daje głębsze spojrzenie, widz „patrzy i widzi”. Prace Beksińskiego - zarówno obrazy, jak i rysunki - wyróżniają się ogromną precyzją i poczuciem detalu. Na pozór trudne w odbiorze działa artysty, często nienazwane, „pracują” w odbiorcy i tylko widz może je nazwać i dać im przestrzeń w sobie.

Mimo, że prace Artysty można na co dzień oglądać w kilku miejscach w Polsce (Sanok, Częstochowa, Kraków), w Warszawie, w mieście które Zdzisław Beksiński wybrał jako miejcie do życia i pracy twórczej, nie ma stałej ekspozycji dzieł Artysty. Nowa siedziba Muzeum Archidiecezjalnego na warszawskim Starym Mieście, a jednocześnie wcześniejsza prezentacja prac Beksińskiego, stanowią dobrą okazję, aby ponowie przypomnieć Artystę warszawiakom oraz licznemu gronu turystów odwiedzających Warszawę w okresie wakacyjnym. Mamy nadzieję, że wystawa „BEKSIŃSKI – In hoc signo vinces” przyczyni się do popularyzacji prac artysty, a jego sympatykom przysporzy kolejnej okazji do „patrzenia i widzenia” tego co niedostrzegalne, tego co w nas samych najgłębiej schowane. Na okoliczność wystawy Muzeum MAW wraz z Galerią Roi Doré wydało katalog, zawierający reprodukcje prac pokazywanych na wystawie.

Wystawa czynna od 20 maja do 30 września 2018 roku.

WYSTAWA STAŁA: Obecnie w muzeum zobaczyć można również wystawę stałą "Sacrum i profanum".

MUZEUM CZYNNE:

wtorek–sobota: 12.00–18.00
niedziela: 12.00-16.00
poniedziałek: nieczynne

Ostatnie wejście do muzeum możliwe jest na pół godziny przed jego zamknięciem.

BILETY na wystawę czasową:

Bilet normalny - 20 zł
Bilet ulgowy - 15 zł
Bilet rodzinny do 5 osób (max. 2 osoby dorosłe i 3 dzieci do 18 roku życia) - 50 zł

Bilet ulgowy przysługuje (osoba uprawniona do ulgi jest zobowiązana do okazania ważnego dokumentu przed wejściem potwierdzającego uprawnienie do ulgi):
- uczniom, studentom i osobom odbywającym studia doktoranckie,
- osobom powyżej 65 roku życia, emerytom i rencistom,
- osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunami, nauczycielom.

Więcej informacji na temat muzeum i wystaw: http://maw.art.pl/

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły oraz termin rozpoczęcia sprzedaży wejściówek można sprawdzić bezpośrednio na stronie ewejsciowki.pl