Wystawa czasowa - Jerzy Tchórzewski "Inne spojrzenie"

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

Pretekstem do zorganizowania wystawy jest dwudziesta rocznica śmierci Jerzego Tchórzewskiego, która przypada 24 grudnia 2019 r. Ekspozycja jest spotkaniem i refleksją nad sztuką awangardowego artysty, który dziś jest już klasykiem. Przybliża jego dzieła i „inne spojrzenie” na pojawiające się u twórcy motywy. W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można oglądać ok. 60 prac Artysty, które do tej pory były sporadycznie prezentowane. Prace artysty pokazują człowieka opisywanego poprzez ducha, poprzez zmaganie ze światem, doświadczeniem, szukający odkupienia. Duch jest udręczony ciałem. Fizyczność i metafora dopełniają się w dwóch wielkich narracjach opowiedziane przez artystę. Do 12 stycznia 2020 można oglądać cześć prac Jerzego Tchórzewskiego na wystawie w Kordegardzie.

Jerzy Tchórzewski
Znany i ceniony malarz w Polsce i na Zachodzie. Urodzony 24 kwietnia 1928 r. w Siedlcach, zmarł 24 grudnia 1999 r. w Warszawie. Jako młody chłopak został boleśnie dotknięty wojną – stracił ukochanego ojca w Oświęcimiu, wstąpił do AK, brał udział w walkach partyzanckich. Po wojnie studiował na krakowskiej ASP, był członkiem II Grupy Krakowskiej.
Uczestniczył w kilkuset wystawach zbiorowych i ponad 30 indywidualnych na całym świecie. Jedne z ważniejszych wystaw, podczas których były pokazywane prace Tchórzewskiego, to: Ogólnopolska Wystawa Młodej Polski w 1955 roku, udział w Biennale Sztuki w Paryżu, Sao Paulo czy Wenecji czy wystawy w Zachęcie, Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. W 1981 artysta otrzymał nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida. W kolejnych latach zdobył nagrodę Kulturalną “Solidarności”, nagrodę im. Jana Cybisa i prestiżową nagrodę im. J.G. von Herdera w Wiedniu. 1960 roku jego wystawa podbiła Paryż i zyskała uznanie papieża surrealistów - Andre Bretona. Przyjaciel Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Kantora, Aliny Szapocznikow, Jonasza Sterna, Marii Jaremy i wielu innych ważnych twórców. W latach osiemdziesiątych związany z opozycją demokratyczną wystawiał swoje prace w kościołach. Znakomity pedagog - od 1954 roku zatrudniony na warszawskiej ASP. Pisał też wiersze i wspomnienia.

Produkcja

Kuratorzy wystawy: Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz, NCK; Krzysztof Tchórzewski (syn Artysty)
Organizatorzy wystawy: Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Współorganizator: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły oraz termin rozpoczęcia sprzedaży wejściówek można sprawdzić bezpośrednio na stronie ewejsciowki.pl