Wystawa "Wolborscy strażacy na przełomie wieków"

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

5

Wystawa poświęcona jest Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolborzu, która w 2015 roku obchodzi jubileusz 210 lecia istnienia. Jest to jedna z najstarszych, jeśli nie najstarsza,udokumentowana jednostka OSP w Polsce. Wystawa prezentuje stare dokumenty, ubiór dawny strażaka, sprzęt gaśniczy i wiele innych pamiątek gromadzonych na przestrzeni 200 lat.

Wystawę można zobaczyć w Pożarniczym Centrum Historyczno- Edukacyjnym Ziemi Łódzkiej w Wolborzu. To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Wolborza i całej gminy. Placówka muzealna gromadzi bogate, unikatowe zbiory sprzętu strażackiego, umundurowania, odznaczeń, starych fotografii i dokumentów, miniatury pojazdów pożarniczych i sikawek konnych. Uwagę przykuwają zabytkowe hełmy z różnych części Europy, zabytkowe pojazdy strażackie, samochody, motopompy, itp.W muzeum zgromadzono również pamiątki z czasów II wojny światowej, stare dokumenty historyczne, a także zbiory kultury ludowej: dawne ubiory męskie i kobiece, sprzęt gospodarstwa domowego, jak również sztukę ludową.

Centrum ma możliwość przeprowadzenia ciekawych i atrakcyjnych lekcji tematycznych czy historycznych. Jest również doskonałym miejscem do organizacji konkursów wiedzy o pożarnictwie i innych. Placówka otwarta jest również na pasjonatów i tych wszystkich, którzy kolekcjonują ciekawe przedmioty, organizując wystawy kolekcjonerskie.

Odwiedzając Wolbórz nie można pominąć także innych atrakcji zarówno historycznych jak i przyrodniczych. Warto zobaczyć barokowy pałac biskupów kujawskich, kolegiatę wolborską, gdzie odbywają się w letnie miesiące koncerty organowe czy zabytkowe dworki w Bogusławicach i Lubiatowie. Są również rezerwaty przyrody: „Lubiaszów”, „Czarny Ług” oraz „Dęby w Meszczach”. Dla miłośników dwóch kółek proponujemy ścieżkę rowerową, która wiedzie wokół Zbiornika Sulejowskiego. Zalew jest doskonałym miejscem dla amatorów kąpieli, żeglarstwa czy wędkarstwa. Można tam nie tylko dobrze wypocząć, ale także aktywnie spędzić czas.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.centrumpozarnicze.pl