Wystawa "Słownik kolumbianizmów"

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

O tym, że język hiszpański to język wyjątkowy świadczy coraz większa liczba uczących się go osób, również w Polsce. Niewątpliwą jego zaletą jest to, że jest językiem rodzimym dla blisko 450 milionów osób – oprócz Hiszpanii używany jest również w innych krajach jak Meksyk, Kolumbia, Chile, Argentyna, Peru, Wenezuela, Urugwaj, Paragwaj, Ekwador, Panama, czy Kuba – co czyni go drugim językiem na świecie, jeśli chodzi o liczbę użytkowników. Oznacza to również ogromne bogactwo i różnorodność języka w zależności od kraju, w którym posługują się nim jego mieszkańcy.
Dla wszystkich pasjonatów języka hiszpańskiego Ambasada Kolumbii w Polsce przygotowała, we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie oraz Biblioteką Jagiellońską, wystawę prezentującą 24 strony Słownika kolumbianizmów – jeden plakat odpowiada jednej literze alfabetu – będącą zaledwie próbką ogromnego projektu, który ma na celu zbadanie kolumbijskiego dorobku językowego. To pierwsza w Polsce tego typu prezentacja bazująca na słowniku, który składa się z 10 000 aktualnych i powszechnie używanych haseł i wyrażeń kolumbijskiej odmiany języka hiszpańskiego, pochodzących z różnych regionów kraju.
Zawarte w nim hasła i wyrażenia odnoszą się zarówno do słownictwa ogólnego, jak i potocznego, języka młodzieżowego, a także terminów wywodzących się z folkloru, kultury, oraz kolumbijskiej fauny i flory. Na obecnym etapie realizacji projektu słownik liczy 3 500 haseł, 4 000 definicji i 3 000 przykładów użycia.
Wystawa, objęta patronatem Ministerstwa Kultury Kolumbii, Instytutu Caro y Cuervo w Bogocie, oraz Kolumbijskiej Akademii Językowej, jest jednym z działań prowadzonych w ramach Planu Promocji Kolumbii za granicą i nadzorowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kolumbii.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.facebook.com