Wystawa „Historia gdańskiej codzienności. Wyniki badań archeologicznych przy ulicy Świętojańskiej”

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

„Historia gdańskiej codzienności. Wyniki badań archeologicznych przy ulicy Świętojańskiej” to druga i ostatnia z wystaw przygotowanych z okazji XX-lecia Domu Uphagena. W górnej kondygnacji mieszczańskiej kamienicy zapoznamy się z dziejami kilku parcel miejskich i zamieszkujących je ludzi na przestrzeni wieków poprzez zwyczajne przedmioty i sprzęty domowe.

Dwa „światy” i średniowieczne krzesło
Ponad sto przedmiotów będzie można obejrzeć w dwóch salach. W pierwszej zobaczymy przedmioty związane z codziennym ubiorem, higieną i zdrowiem, pracą, nauką oraz zabawą. Bohaterami drugiej części wystawy będą przedmioty gospodarstwa domowego – te, które używano w kuchni, przy stole, a także w spiżarni. Unikatowym w skali Polski eksponatem, który zobaczymy na salach wystawowych Domu Uphagena, jest średniowieczne krzesło odnalezione w nietypowym miejscu z perspektywy zwiedzającego, ale już nie dla archeologa…
W trakcie prac w latrynie mieszczańskiej kamiennicy z XV w. natrafiliśmy na nietypowy wśród znalezisk archeologicznych drewniany przedmiot. Po wstępnym oczyszczeniu zaskoczeni ustaliliśmy, że jeden z mieszkańców domu wyrzucił niemalże kompletne krzesło.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie muzeumgdansk.pl