Wystawa: „Andy Warhol’s life and death”

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

7

Koncepcja wystawy: dr Michal Bycko
Kuratorzy wystawy: dr Michal Bycko, Mgr Martin Cubjak, Mgr Carmen Cilipová
Koordynacja: Katarzyna Solińska
Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Múzeum moderného umenia Andyho Warhola w Medzilaborcach, Słowacja

Mikova, pomału wymierająca rusińska wioska na wschodzie Słowacji, jest miejscem urodzenia Andreja Varchola i Julii Zavackiej. Mężczyzny i kobiety, którzy dali życie najbardziej charakterystycznej osobistości świata sztuki drugiej połowy XX wieku – Andy‘emu Warholowi – pisze autor koncepcji i jeden z kuratorów krośnieńskiej wystawy, dr Michal Bycko – [...] Nikt nie może podważyć jego amerykańskiej przynależności i faktu, że Andy Warhol był jednym z najsłynniejszych Amerykanów, ale również tego, że z pochodzenia był Rusinem, że geny i wychowanie odgrywają w życiu jednostki wielką rolę, tym bardziej w życiu wrażliwca i neurotycznie ukształtowanej osobowości - pełnej nieśmiałości, niepewności, lecz z drugiej strony pragnącej uznania i sławy. Tej sławy, o której trudno raczej powiedzieć, że go spełniła.

Wystawa „Andy Warhol’s life and death” prowadzi przez różnorodne sfery i okresy życia artysty: narodziny – życie – zostanie gwiazdą – śmierć.
W zamyśle, wystawa ma dać możliwość odbiorcom bardziej poznać nie tylko twórczość Andy‘ego Warhola, ale też przybliżyć jego osobowość, pochodzenie i etnos, z którego się wywodził, w kontekście tła kulturowego i wyznania rodziców artysty.
Poszczególne części wystawy zostały wizualnie i tematycznie pomyślane tak, aby stworzyć wrażenie połączenia i następstwa poszczególnych światów, które towarzyszyły artyście od narodzin, podczas jego życia, aż do jego śmierci.
Dr Michal Bycko zwraca też uwagę na słowa samego Andy‘ego Warhola: „Ludzie nie powinni umierać. Powinno być tak, że wyjechali gdzieś daleko i już nie wrócą.“

Termin wystawy: od 21 sierpnia do 31 października 2020 roku.

 

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.bwakrosno.pl