Wykład online: Luksus, tandeta i awans po warszawsku; Warszawski Pociejów – stolica tandetnego przepychu (dr Jarosław Pietrzak)

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

W cyklu wykładów pod wspólną nazwą „Luksus, tandeta i awans po warszawsku” zapraszamy na opowieść o Pociejowie. Wykład poprowadzi historyk, dr Jarosław Pietrzak.

Warszawski Pociejów – stolica tandetnego przepychu
„Pociejów bowiem nasz spotkały losy dawnej Kartaginy, gorzej nawet, bo nie raz, ale dwa razy przenosił się z miejsca na miejsce” – tymi słowami autor artykułu w „Tygodniku Ilustrowanym” z 1865 r. opisywał warszawskie targowisko, które z czasem stało się synonimem tandety, kiczu i prowincjonalizmu. Dzieje Pociejowa, owego miejsca, którego trudno dziś szukać na mapie Warszawy, złączone są z barwnymi historiami osób, począwszy od właścicieli pałacu awanturniczego hetmana wielkiego litewskiego i wojewody wileńskiego Ludwika Konstantego Pocieja i jego żony Emerencjanny, metresy Augusta II, która popadła w obłęd, następnie handlujących Żydów z ich ciemnymi interesami oraz przestępczą kartoteką. Pociejów była także świadkiem jednego z największych tumultów w 1790 r. wymierzonego właśnie przeciwko Żydom. W XIX wieku Pociejów był nadal jarmarkiem, który poprzez różne zabiegi architektoniczne był izolowany przed wzrokiem mieszkańców Warszawy. Właśnie jako miejsce niebezpieczne i owiane złą sławą funkcjonował do końca II. wojny światowej.

Czas trwania spektaklu: 90 minut

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły oraz termin rozpoczęcia sprzedaży wejściówek można sprawdzić bezpośrednio na stronie ewejsciowki.pl