Wiesław Haładaj - Grafika

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Brzydota, nuda, gloryfikacja banału, co ostentacyjnie eksponują dzieła sztuki ostatniego dwudziestolecia, stanowią – obok nihilizmu w filozofii, anarchii w etyce społecznej i przemocy w polityce – wyraz tej samej, specyficznej sytuacji egzystencjalnej człowieka zachodniego”. Z całą pewnością słowa wypowiedziane przez Mirceę Eliadego nie mogą charakteryzować twórczości Wiesława Haładaja, która intryguje i porusza, czasem nawet wstrząsa odbiorcą, ale w żadnym razie nie pozwala mu być obojętnym.

Artysta przedstawia własną, subiektywną wizję świata, łamie reguły, konwencje, tworzy tak, jak myśli i czuje. Podąża konsekwentnie obraną przez siebie niezależną drogą, ma odwagę iść pod prąd, nie ugina się pod panującymi trendami, nie uznaje kompromisów w sztuce, a jednocześnie ceni tradycję, co widoczne jest chociażby na przykładzie wyboru tworzywa. Postawa kontestatora i buntownika łączy się ściśle z tematyką, jaką podejmuje, poprzez artystyczną ekspresję wyraża, zajmuje stanowisko w sprawie istotnych kwestii egzystencjalnych, bo sztuka sama przez się przecież niewiele znaczy, ale jej znaczenie wzrasta, jeśli poprzez nią człowiek wiąże się z najgłębszymi wartościami bytu. Artysta stawia pytania i poszukuje odpowiedzi, chce być dostrzeżony i zrozumiany. Istotny jest dla niego mocny, a zarazem uniwersalny przekaz.

Na wystawę, która będzie miała miejsce w Galerii Re:Medium składają się grafiki ujęte w cykl Appearance. Powstały one na przestrzeni lat 2004-2015.

Adriana Michalska
Fragmenty tekstu do katalogu

Wiesław Haładaj – urodzony w 1959 roku w Piotrkowskie Trybunalskim. Studia w Państwowej Szkole Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Twórczość w zakresie grafiki, malarstwa i rysunku.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.mgslodz.pl