Warto być przyzwoitym – Droga Władysława Bartoszewskiego

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na spotkanie z red. Witoldem Beresiem, dziennikarzem, reżyserem i producentem filmowym, współautorem książki: „Bartoszewski. Droga”, która powstała w oparciu o scenariusz filmu o tym samym tytule. W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną fragmenty filmu.

wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl

Książka prezentuje biografię Władysława Bartoszewskiego, drogę którą przeszedł od katolickiego gimnazjum w przedwojennej Warszawie, przez obóz w Auschwitz, Radę Pomocy Żydom „Żegota”, stalinowskie więzienia, pracę jako strażnik pamięci o Polskim Państwie Podziemnym, nauczyciel akademicki, do funkcji ambasadora i dwukrotnie ministra spraw zagranicznych. Opisuje najważniejsze wydarzenia, w których uczestniczył. Autorzy przytaczają szereg wypowiedzi i ripost Bartoszewskiego, z których słynął.

Gość:
Witold Bereś – dziennikarz, autor książek oraz scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Pracował w „Tygodniku Powszechnym”, Telewizji Polskiej TVP1, przez lata związany z Gazetą Wyborczą, Radiem RFM. Wraz z Kazimierą Szczuką i Tomaszem Łubieńskim prowadził magazyn Dobre książki. Jest autorem kilkunastu książek, książek wywiadów rzeka z Markiem Edelmanem Andrzejem Wajdą oraz w tym „Bartoszewski. Droga”, która będzie tematem spotkania przypadającego niemal w 97 rocznice urodzin.

Prowadzenie:
Małgorzata Preisner-Stokłosa – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, współautorka wystawy stałej Misja: Polska poświęconej biografiom Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego w Muzeum Pana Tadeusza, kustosz w Gabinetach Świadków Historii ZNiO. Kuratorka i autorka licznych wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich.

O cyklu:
Środy nad książką – cykl spotkań, do których punktem wyjścia są książki dotyczące najnowszej historii Polski: głośne, budzące kontrowersje, prezentujące różne spojrzenia na wydarzenia, wydawałoby się, oczywiste. Bohaterami spotkań będą ich autorzy: uczeni, publicyści, świadkowie historii, którzy odpowiedzą na pytania prowadzących i publiczności.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl