W starym kinie – Filmy Niepodległej: Śluby ułańskie

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

W starym kinie – Filmy Niepodległej
Program filmowy towarzyszący wystawie Prawem naszym – zmartwychwstanie

Rodząca się w II Rzeczypospolitej kinematografia chętnie sięgała po tematy dotyczące historii najnowszej Polski: okresu zaborów, I wojny światowej i momentu odzyskanie niepodległości. Początkowo w filmach dominowały wątki patriotyczne i propagandowe, w późniejszych latach coraz częściej pojawiały się elementy melodramatyczne i komediowe. W filmach występowały największe ówczesne gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski.

Prezentowane filmy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem.

26 marca (wtorek), godz. 17.00
Śluby ułańskie

Scenariusz: Marian Hemar i gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski wg noweli A.K. Czyżowskiego
Reżyseria: Juliusz Gardan
Wykonawcy: Aleksander Żabczyński, Tola Mankiewiczówna, Franciszek Brodniewicz i Witold Conti
Premiera: 23.12.1934

Komedia. Oddział kawalerii Legionów Piłsudskiego wyrusza w 1914 roku na front nie mając koni, a jedynie siodła. Ułani przyrzekają sobie pozostać na zawsze w stanie kawalerskim. Po latach miłość weryfikuje ich śluby.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl