Tomasz Koclęga - ,,Kamień"

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Tomasz Koclęga - ,,Kamień" 
wystawa rzeźby plenerowej

W parku Pałacu Pacółtowo prezentowana jest najnowsza rzeźba znanego i cenionego artysty - Tomasza Koclęgi.

Koclęga prezentuje swoją najnowszą monumentalną kompozycje. Jak w poprzednich swych pracach autor podejmuje wątek relacji człowieka z przyrodą. Bada ludzkie emocje, szuka napięcia na styku człowiek - natura. Jest to główny motyw twórczości artysty.

Rzeźba ,,Kamień" przedstawia zdeformowaną postać ludzką, która w swej prawej ręce trzyma tytułowy kamień. Jest to duża bryła czarnego granitu, który mocno kontrastuje z bielą ogromnej formy. Postać jest lekko wygięta, siedzi na trawie i wydaje się być zrelaksowana. Trzymany w dłoni kamień burzy ten spokój. Tworzy napięcie i niepokój. Stawia widza w niejednoznacznej sytuacji. Interpretacja tej sytuacji staje się swoistym zadaniem dla odbiorcy.

Czym jest ten kamień ?
Czemu może służyć?
Czy to rodzaj talizmanu czy pamiątki, które lubimy zbierać i przywozić z podróży?
Czy to może rodzaj broni ? W jakim celu może być użyty? Do obrony, czy do napaści?

Kamień jest częścią przyrody. Tak samo jak nasz gatunek. Różnimy się jednak znacząco.
Jak przyroda nie ożywiona versus stworzenia żywe. Jak biel i czerń.

Koclęga o swojej twórczości mówi tak: W swoich pracach koncentruję się na człowieku. Interesuje mnie analizowanie ludzkich postaw, zachowań, emocji. W ,,poetyckich formach” - przedstawianych nie wprost – szukam obszarów ludzkiej wrażliwości, ludzkich pragnień, trosk czy energii, które na mnie oddziałują.

Ta niezwykle poetycka kompozycja podejmuje szereg tych wątków. Jest bardzo subtelna i wyrafinowana w swej dynamicznej w formie. Na pozór oczywista - jednak zdecydowanie niejednoznaczna - przez co nabiera szczególnej wartości.

 

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie koclega.art.pl