Teatr Zielony Wiatrak "Bas Kol"

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Teatru w Blokowisku (ul. Pilotów 11 Gdańsk Zaspa) zaprasza na spektakl Teatru Zielony Wiatrak "Bas Kol" w reżyserii Marka Branda.

 

Celia Dropkin, Anna Margolin, Katia Mołodowska i inne poetki żydowskie zmaterializują się w Teatrze w Blokowisku za sprawą dwóch wspaniałych aktorek: Eweliny Damps i Izy Terek-Jopkiewicz.  

 

"Bas Kol" - można przetłumaczyć jako głos córki lub córka głosu. To spektakl poetycki oparty na tekstach poetek żydowskich (pisanych w jidysz i tłumaczonych na j. polski przez kobiety). Ukazuje sieć połączeń pomiędzy kobiecą psychiką, jej uwarunkowaniami społecznymi, kulturowymi, specyficznym sposobem odbioru rzeczywistości - a kobiecym pisarstwem, życiem i twórczością. W kobiecej poezji jidysz możemy ujrzeć i niemal dotknąć bolesnej inności i intymności kobiet.

 

Przedstawienie „Bas Kol" jest próbą zaprezentowania złożonego charakteru tej pięknej poezji, bez definiowania jej. Jest próbą powrotu, sprawdzenia od czego, tak naprawdę staramy się uwolnić, próbą retrospekcji i spojrzenia w twarz naszej starzejącej się nowoczesności, kiedy była jeszcze dzieckiem.

 

Premiera spektaklu miała miejsce podczas VII edycji festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia w 2019 roku. Teraz prezentujemy jego II wersję, poszerzoną o dodatkowe teksty. 

 

obsada:

Rachela - Ewelina Damps

Lea - Izabela Terek-Jopkiewicz

Scenariusz i scenografia – Jakub Skrzypczak

muzyka – Jan Ignacy Wiśniewski

reżyseria – Marek Brand

Wiersze przetłumaczyła Joanna Lisek.

 

Informacja o wydarzeniu pochodzi z serwisu Planer. Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie plama.art.pl