Szczęście świata

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

Nowy film Michała Rosy, twórcy wielokrotnie nagradzanych obrazów: „Co słonko widziało”, „Cisza” i „Rysa”. Pełna magii, humoru i wzruszeń historia mieszkańców niezwykłej kamienicy na Śląsku – pięknej Róży, zauroczonych nią mężczyzn i kobiet, zazdrosnych o jej wdzięki. W obsadzie produkcji, przywodzącej na myśl światowe hity „Amelia” i „Grand Budapest Hotel”, wystąpiły topowe nazwiska polskiej kinematografii, m.in.: Karolina Gruszka, Agata Kulesza i Krzysztof Stroiński. Autorem zdjęć do filmu jest wielokrotnie nagradzany operator Marcin Koszałka (m.in. Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za „Rewers”). „Szczęście świata” zostało nagrodzone za najlepszą muzykę i scenografię na tegorocznej, 41. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Warszawski dziennikarz i bon vivant Sobański opuszcza stolicę, by odszukać i przeprowadzić wywiad z autorem bestsellerowych przewodników, bijących rekordy sprzedaży. Choć sam pisarz skrzętnie ukrywa tożsamość, nieliczne tropy prowadzą do kamienicy na Śląsku, miejsca pełnego ludzi oryginalnych i wyjątkowych. Wśród nich są piękna Róża – obiekt męskich westchnień i damskiej zazdrości oraz ulegający jej urokom mężczyźni – ekscentryczny pasjonat botaniki Tomasz, „przyjaciel domu" Jan matematyczny geniusz na posadzie windziarza – Rufin a także próbujący wyrwać się spod wpływów zaborczej matki nastolatek Harald.

Chwile spędzone przez nich z piękną sąsiadką kuszą lekkością i swobodą, objawiając świat, do którego nie mieli dotąd dostępu. Jednak dziewczyna darzy uczuciem tylko jednego. Pewnego dnia Róża znika z życia kamienicy, pozostawiając w sercach adoratorów ślad – puste miejsce, tęsknotę oraz uczucia, które w przyszłości odmienią losy każdego z mężczyzn.

Reżyseria: Michał Rosa
Scenariusz: Michał Rosa
Obsada: Karolina Gruszka, Agata Kulesza, Krzysztof Stroiński, Tomasz Borkowski, Dorota Segda, Przemysław Bluszcz, Dariusz Chojnacki, Marcin Perchuć

Pozostałe miejsca:

MIASTO ADRES NAZWA
Bełchatów Kolejowa 6 Helios Galeria Olimpia
Białystok Świętojańska 15 Helios Alfa
Białystok Czesława Miłosza 2 Helios Biała
Białystok Jurowiecka 1 Helios Białystok Jurowiecka
Bielsko-Biała Mostowa 5 Helios
Bydgoszcz Fordońska 141 Helios
Dąbrowa Górnicza Jana III Sobieskiego 6 Helios
Gdańsk Kołobrzeska 41 Helios
Gdańsk Jana Kilińskiego 4 Helios Metropolia
Gdynia Kazimierza Górskiego 2 Helios
Gniezno Pałucka 2 Helios
Gorzów Wielkopolski Aleja Konstytucji 3 Maja 102 Helios
Grudziądz Chełmińska 4 Helios
Jelenia Góra Jana Pawła II 51 Helios Galeria Sudecka
Kalisz Górnośląska 82 Helios Galeria Amber
Kielce Świętokrzyska 20 Helios
Kobierzyce Czekoladowa 5-22 Helios Aleja Bielany
Konin Ignacego Paderewskiego 8 Helios
Kędzierzyn-Koźle Al. Armii Krajowej 38 Helios
Legnica Najświętszej Marii Panny 9 Helios
Lubin Władysława Sikorskiego 20 Helios
Nowy Sącz Lwowska 80 Helios
Olsztyn Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16 Helios
Opole Pl. Mikołaja Kopernika 17 Helios
Piotrków Trybunalski Juliusza Słowackiego 123 Helios
Piła Aleja Powstańców Wielkopolskich 99 Helios
Poznań Pleszewska 61 Helios
Przemyśl Brudzewskiego W. 1 Helios
Płock Wyszogrodzka 144 Helios
Radom Księcia Józefa Poniatowskiego 5 Helios
Rzeszów Al. Józefa Piłsudskiego 44 Helios Galeria Rzeszów
Rzeszów Aleja Powstańców Warszawy 14 Helios Powstańców W-wy
Siedlce Józefa Piłsudskiego 74 Helios Galeria Siedlce
Sosnowiec Modrzejowska 32b Helios
Starachowice Wyszyńskiego St. 14 Helios
Szczecin Bolesława Krzywoustego 9/10 Helios CHR Kupiec
Szczecin Andrzeja Struga 42 Helios Outlet Park
Tczew Pomorska 1 Helios
Tomaszów Mazowiecki Warszawska 1 Helios
Warszawa Gen. Zajączka 7 Kino Elektronik
Warszawa Sieć Kin Helios, Kino Iluzjon i Elektronik w Warszawie
Wołomin Geodetów 2 Helios
Wrocław Legnicka 58 Helios Magnolia Park
Łódź Al. Politechniki 1 Helios Łódź Sukcesja

Zwiastun

Recenzje

Finał świata?

Michał Rosa ma w polskiej kinematografii osobne miejsce. Nie przynależy do żadnych nurtów, zespołów twórczych, podąża własną drogą. Myślę że świadomie nie wypracował stylu, z którym byłby natychmiast kojarzony. Realizuje filmy i seriale współczesne, obyczajowe, historyczne, kostiumowe, kameralne i wysokobudżetowe. Należy do coraz rzadszego grona filmowych majstrów, warsztatowców, stawiających sobie zawsze wysoką poprzeczkę. W najnowszym filmie "Szczęście świata" udowodnił, że nie obawia się ryzyka, potrafi zaskoczyć i zmusić do pogłębionej refleksji.

Formalnie filmowi najbliżej do stylistyki Wesa Andersona, dramaturgicznie zaś do Roberta Altmana - a to świetne inspiracje. Gatunkowo Rosa łączy kryminał, melodramat i kino wojenne. Reżyser rejestruje stan świadomości mieszkańców jednego miejsca tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. W Polsce możliwa była jeszcze koegzystencja Polaków, Żydów, Niemców, Ukraińców... W efektownie fotografowanej kamienicy (zdjęcia Marcina Koszałki), wyrwanej jak gdyby z korzeniami ze świata zewnętrznego, funkcjonującej sobie a muzom - prawie jak w tytułowym "Grand Budapest Hotel" z filmu Andersona, obok siebie egzystują różne nacje, wyraziciele różnych poglądów i funkcji społecznych.

Domorosły matematyk, chłopiec o paranormalnych umiejętnościach, ekscentryczny botanik, surowa Niemka itd. Jest wreszcie Róża - prostytutka o gołębim sercu, grana przez Karolinę Gruszkę, tytułowe szczęście świata. Dookoła czuje się jednak niepokój, krańcowość, finał świata, który wydawał się złudnym szczęściem. Jeszcze mamy zaklinanie losu, jak we wspaniałej piosence Wojciecha Młynarskiego: "A myśl, myśl nie ustaje w pędzie: wojny nie będzie, źle nie będzie, czegóż niedobry los by chciał od tych słonecznych duszy i ciał?", ale za owym zaklinaniem kryje się już pewność, że "niedobry los" wziął górę, coś ważnego rzeczywiście definitywnie się skończyło. I nie ma powrotu do sielanki.

"Szczęście świata" to kino nastroju, efektownie sfilmowane, z bardzo dobrymi rolami, zwłaszcza Karoliny Gruszki, Dariusza Chojnackiego (Rufin) i Agaty Kuleszy (Gertruda). Kino dające do myślenia, przywołujące słynną maksymę Cypriana Kamila Norwida, że "wczoraj - to dziś, tylko trochę dalej".

Recenzent
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski – urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".