Szatan kazał tańczyć

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

Karolina (Magdalena Berus) – jak wiele współczesnych 20-, 30-latek – żyje szybko, intensywnie, pragnie doświadczyć wszystkiego ze zdwojoną siłą. W odróżnieniu od większości rówieśników, nie pracuje w korporacji – jest artystką, jakiś czas temu wydała pierwszą powieść, współczesną wersję „Lolity”, która stała się międzynarodowym sukcesem. Dziewczyna wiedzie nihilistyczny tryb życia, spędzając czas na podróżach po świecie, romansach i ostrych imprezach. Ale jej życie wypełnia pustka, której nie są w stanie pokonać ani narkotyki, ani seks. Świat Karoliny, żyjącej w cieniu nie radzącej sobie z przemijaniem matki (Danuta Stenka) i atrakcyjniejszej siostry Matyldy (Hanna Koczewska), stopniowo się rozpada…

Reżyseria: Katarzyna Rosłaniec
Scenariusz: Katarzyna Rosłaniec
Obsada: Magdalena Berus, Łukasz Simlat, Tomasz Tyndyk, Danuta Stenka, Jacek Poniedziałek, Tygo Gernandt, Izabela Kuna

Pozostałe miejsca:

MIASTO ADRES NAZWA
Bełchatów Kolejowa 6 Helios Galeria Olimpia
Białystok Świętojańska 15 Helios Alfa
Białystok Czesława Miłosza 2 Helios Biała
Białystok Jurowiecka 1 Helios Białystok Jurowiecka
Bielsko-Biała Mostowa 5 Helios
Bydgoszcz Fordońska 141 Helios
Dąbrowa Górnicza Jana III Sobieskiego 6 Helios
Gdańsk Targ Sienny 7 Helios Forum
Gdańsk Jana Kilińskiego 4 Helios Metropolia
Gdynia Kazimierza Górskiego 2 Helios
Gniezno Pałucka 2 Helios
Gorzów Wielkopolski Aleja Konstytucji 3 Maja 102 Helios
Grudziądz Chełmińska 4 Helios
Jelenia Góra Jana Pawła II 51 Helios Galeria Sudecka
Kalisz Górnośląska 82 Helios Galeria Amber
Kielce Świętokrzyska 20 Helios
Konin Ignacego Paderewskiego 8 Helios
Kędzierzyn-Koźle Al. Armii Krajowej 38 Helios
Legnica Najświętszej Marii Panny 9 Helios
Lubin Władysława Sikorskiego 20 Helios
Nowy Sącz Lwowska 80 Helios
Olsztyn Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16 Helios
Opole Pl. Mikołaja Kopernika 17 Helios
Piotrków Trybunalski Juliusza Słowackiego 123 Helios
Piła Aleja Powstańców Wielkopolskich 99 Helios
Poznań Pleszewska 1 Helios
Przemyśl W. Brudzewskiego 1 Helios
Płock Wyszogrodzka 144 Helios
Radom Księcia Józefa Poniatowskiego 5 Helios
Rzeszów Al. Józefa Piłsudskiego 44 Helios Galeria Rzeszów
Rzeszów Aleja Powstańców Warszawy 14 Helios Powstańców W-wy
Siedlce Józefa Piłsudskiego 74 Helios Galeria Siedlce
Sosnowiec Modrzejowska 32b Helios
Starachowice ul. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14 Helios
Szczecin Bolesława Krzywoustego 9/10 Helios CHR Kupiec
Szczecin Andrzeja Struga 42 Helios Outlet Park
Tczew Pomorska 1 Helios
Tomaszów Mazowiecki Warszawska 1 Helios
Warszawa Gen. Zajączka J. 7 Kino Elektronik
Warszawa ul. Ludwika Narbutta 50A Kino Iluzjon
Wołomin Geodetów 2 Helios
Wrocław Legnicka 58 Helios Magnolia Park

Zwiastun

Recenzje

Bez czułości, na chłodno

Pamiętam doskonale premierowy pokaz debiutanckich "Galerianek" Kasi Rosłaniec na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie w 2009 roku. Zarówno publiczność, jak i dziennikarze podzielili się wówczas na dwie grupy. Pro i kontra.

 

Prowadziłem spotkanie z reżyserką w ramach cyklu "Szczerość za szczerość". Temperatura tamtego spotkania miała się nijak do sennych i z reguły nijakich konferencji prasowych. Gromy brzmiały z obu stron: na tak, i na nie. Jedni twierdzili, że powstał film osoby niezmiernie utalentowanej, inni że mamy do czynienia z żerowaniem na chwytliwym temacie, intelektualną hochsztaplerką. Młodziutka reżyserka wydawała się natomiast postacią z trochę innej rzeczywistości, z innego świata. Kolorowa, chwilami nieobecna, inna - po prostu inna.

Przypominam tak dokładnie tamto wydarzenie, ponieważ wydaje się symptomatyczne również z punktu widzenia najnowszego, trzeciego filmu Kasi Rosłaniec, pod zawadiackim, trochę bezsensownym tytułem "Szatan kazał tańczyć". Rosłaniec wciąż jest "inna", a jej filmy nieustannie zbierają bardzo kontrowersyjne oceny: od entuzjazmu po oburzenie i sprzeciw.

W międzyczasie jednak, o czym nie wolno zapominać, w filmowej biografii autorki "Galerianek" wiele się wydarzyło. Reżyserka ma dzisiaj na koncie kilkadziesiąt nagród, jest autorką rozpoznawalną nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Stworzyła coś w rodzaju własnego stylu. Czerpie garściami z popkultury, z dziewczyńskich pisemek, ale i ze schizoidalnego, odjechanego kina amerykańskiego w typie Harmony Korine'a czy Todda Solondza. W polskim kinie stała się zjawiskiem szczególnym, odrębnym, który powinien być pod szczególną ochroną.

"Szatan kazał tańczyć" to próba naszkicowania pokolenia "Egoistów" z filmu Mariusza Trelińskiego po dwóch kolejnych dekadach. Rosłaniec portretuje swoich bohaterów bez czułości, na chłodno. Oto ludzie bez celu, mazgajowaci, albo niedowartościowani. Działają intuicyjnie, brną w chwilowe związki, nie przyświeca im żaden cel, nie kręci żadna sprawa: nawet seks to tylko męczący substytut czegoś, co znajdują raczej z wirtualu.

Diagnozując tę grupę, Rosłaniec bawi się formą, celowo roztrzepaną i chaotyczną. Czy w tym szaleństwie jest metoda? Chyba jednak nie ma. Ale może nie chodzi o metodę, tylko o taniec. Chochole, tragiczne podrygiwania.

Recenzent
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski – urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".