Space Debris – wystawa

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Krążący wokół Ziemi od 1958 roku satelita Vanguard 1 stanowi świadectwo ludzkiej obecności w kosmosie i najstarszy artefakt na orbicie. Jednocześnie jest on jednym z wielu kosmicznych odpadów. Pozbawione funkcji, artefakty te tworzą środowisko nie do końca zbadane. Rozproszona chmura odpadów położona najbliżej Ziemi krąży wokół planety z prędkością niemal 8 km/s, pokonując całość orbity w 90 minut. Obłędny, nieustający taniec rotacyjny cząstek jest nie tylko świadectwem kultury materialnej związanej z podbojem kosmosu, ale przede wszystkim realnym zagrożeniem dla integralności okołoziemskich systemów i przyszłości naszych pozaziemskich wędrówek.
Fakt istnienia działki archeologii kosmicznej eksploracji oraz potencjalna szkodliwość kosmicznych odpadów, a także ich odniesienie do historii ludzkości stanowią punkt wyjściowy dla Jakuba Słomkowskiego, tworzącego cykl analogowych kolaży Space Debris. Te niewielkich rozmiarów formy opowiadają jednocześnie o odkrywaniu zagadek kosmosu i Ziemi oraz o tym, co jako społeczność wszechświata pozostawiamy po sobie w postaci artefaktów. Artysta tworzy chmurę powiązań, w której tego, co robimy w kosmosie, nie da się oderwać od naszej własnej przeszłości na Ziemi.

kuratorka: Karolina Wlazło-Malinowska

O AUTORZE:
JAKUB SŁOMKOWSKI – malarz, performer i muzyk. Absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Posługuje się wieloma mediami. Balansuje między sferą sacrum i profanum, wykorzystując takie media jak dźwięk, rysunek, malarstwo, poezja. W twórczości zastanawia się nad znaczeniem wielości przekazów w zależności od medium i wyobrażeń wizualnych, stawiając pytanie: w jakim stopniu obraz, a w jakim czyste ludzkie działania, są w stanie dotrzeć do odbiorcy? Od 2010 roku współpracuje ściśle z choreografką Izą Szostak. Słomkowski jest jednym z założycieli grupy twórczej Parque-no, zespołu Kubatwice Improvise oraz duetu performatywnego Loikuba. Jest pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia Kolacja na Hucie. Uczestnik festiwali: „Malta”, „Ciało Umysł”, „Kalejdoskop”, „Konteksty”, „Survival”, „Audio Art”. Ponadto, występował również na deskach teatrów warszawskich: Teatru Dramatycznego, Teatru Studio, Teatru Powszechnego oraz w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.
www.slomkowski.info

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.artwalk.sztukawmiescie.pl