Słowacka Ludowa Majolika - wystawa

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

W Kawiarni Pałacowej oraz w holu głównym Pałacu Kultury Zagłębia znajdą się wyjątkowe prace ceramiczne, które pochodzą z kraju naszych południowych sąsiadów - Słowaków. Wystawa "Jak glina stała się ceramiką - Słowacka Ludowa Majolika" będzie dostępna dla zwiedzających w czasie wakacji, od 6 czerwca do 28 sierpnia.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się 6 czerwca o godz. 12:00 w Kawiarni Pałacowej, a gościem honorowym będzie Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie, Adrian Kromka. Spotkanie dodatkowo umili występ pianistyczny Jerzego Kołodzieja.

Prezentowana ceramika pochodzi z miasta Modra, gdzie znajduje się niepozorna fabryka ze 135-letnią historią. Właśnie tam, już na przełomie XVI i XVII w., produkcja garncarska była bardzo rozwinięta i zaczęła nabierać cech, które dziś są charakterystyczne i unikalne dla wyrobów z tamtego rejonu. Typowe ornamenty pochodzą z natury, więc ceramikę zdobią m.in. róże, goździki, pąki kwiatów, liście i ptaki. Barwy także mają swoje znaczenie, a do wykonania malunków wykorzystuje się głównie kolory: żółty, niebieski, brązowy, czerwony i zielony

Wystawa dostępna w godzinach funkcjonowania PKZ. Wstęp na wernisaż oraz wystawę jest wolny. Zapraszamy!

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.palac.art.pl