SĄSIEDZIE, ZMIEŃMY TO MIEJSCE. WARSZTATY PLACEMAKINGOWE

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Przed nami kolejne warsztaty organizowane w ramach projektu "Trampolina do kultury". Tym razem zajmiemy sie zagadnieniem placemakingu, czyli tworzenia atrakcyjnych miejsc w przestrzeni miasta. Zapraszamy na kreatywny weekend do CRZ Krzywy Komin!

Wspólnie zastanowimy się nad tym, czy wielkie miasta mogą być przyjazne mieszkańcom. W czym tkwi sekret miejsc, które tętnią życiem przez okrągły rok? Kim jest lokalny ekspert i jaki ma wpływ na otaczającą go przestrzeń?

Wiedza mieszkańców stanowi jeden z fundamentów prawidłowego kreowania miast, zwłaszcza przestrzeni publicznych. Podczas spotkania poznamy tajniki placemakingu, czyli tworzenia Miejsc, w których dobrze się żyje.

W sobotę zastanowimy się nad atrakcyjnymi miejscami w mieście, spróbujemy określić ich tożsamość i rolę w tkance miejskiej. Poznamy rodzaje zależności przestrzennych, które wpływają na ich jakość i popularność. Porozmawiamy o tym, w jakim stopniu mieszkańcy mogą wpływać na otaczającą przestrzeń i czy posiadamy administracyjne mechanizmy wspierające chęci i pomysły. Wspólnie stworzymy sąsiedzki kolaż wymarzonej miejscówki, który stanie się inspiracją do dalszego działania.

Podczas niedzielnego spaceru wykorzystamy zdobytą wiedzę w praktyce. Przyjrzymy się dokładnie Nadodrzu i przeanalizujemy jego potencjał. Wykorzystamy w tym celu specjalne kwestionariusze do analiz terenowych. Wspólnie zastanowimy się, jak zmienić to miejsce! Zgodnie z ideą tymczasowej urbanistyki poszukamy niskobudżetowych rozwiązań, które zwróciłyby utraconą przestrzeń publiczną mieszkańcom. To one mogą stanowić rozwiązania wspierające procesy zmian przestrzennych – szczególnie podczas rewitalizacji. Zrównoważone i ”szczęśliwe miasto” to długi proces, który możemy rozpocząć my – mieszkańcy.

Podsumowaniem warsztatów stanie się broszura, mogąca być punktem wyjścia przy kolejnych etapach inwestycyjnych i rewitalizacyjnych.

Na warsztaty składa się 8 godzin zegarowych teorii i praktyki.

- 24 października, godz. 11:00-15:00
- 25 października, godz. 11:00-15:00
Zapis obowiązuje na cały cykl warsztatów.

Serdecznie zapraszamy!

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Warsztaty są częścią programu pracowni Kultura Przestzreni Miejskiej. Zajęcia poświęcone są zrozumieniu przestrzeni miejskiej jako miejsca zaistnienia zjawisk 
kulturalnych, a także poszczególnych elementów, które się na nią składają. Działanie w dużej
 mierze wykorzystuje przestrzeń lokalną osiedla Nadodrze, dzięki czemu nie tylko przyczynia się 
do lepszego zrozumienia przez mieszkańców miejsca ich zamieszkania, ale również stwarza 
potencjał do poprawy jakości przestrzeni osiedlowej i rewitalizacji poprzez kulturę.

Wszystkie prace powstałe w ramach projektu "Trampolina do kultury" pozostają w posiadania Fundacji OPEN MIND. Będziecie mieli okazję zobaczyć efekty swojej pracy podczas grudniowej wystawy podsumowującej projekt w CRZ Krzywy Komin.

Projekt „Trampolina do kultury” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Link do zapisów: https://www.krzywykomin.pl/wydarzenia/sasiedzie-zmienmy-to-miejsce-warsztaty-placemakingowe/

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.krzywykomin.pl