Premiera online: Dzieci Saturna / Baumgart, Matlingiewicz

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

DZIECI SATURNA
premiera
Agata Baumgart, Aleksandra Matlingiewicz

22 V / piątek / 19:00
23 V / sobota / 19:00

👉 Premiera odbędzie się na fanpage’u Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej

www.facebook.com/scenarobocza

👉 Linku do streamingu udostępnimy także na tym wydarzeniu w przeddzień premiery.

https://www.facebook.com/events/544968242870403/

„Dzieci Saturna” to projekt dokumentalny o zaostrzającym się kryzysie zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi. Chcemy zrozumieć co pcha ich w otchłań, z której – jak im się zdaje – jedynym ratunkiem jest rezygnacja z życia.

Tygodniowo dwoje lub nawet troje nastolatków i młodych dorosłych (statystyki obejmują populację od 12 do 25 roku życia) ginie w wyniku podjętej, skutecznej próby samobójczej. Z kryzysem zdrowia psychicznego zmagają się coraz młodsze dzieci. Inspiracją dla naszego projektu jest figura Saturna – w zachodniej astrologii utożsamiana z zimnem, melancholią i stanami depresyjnymi. W mitologii Saturn (grec. Kronos) wtrącony do Tartaru przez Zeusa, jest patronem wszystkich cierpiących z nadmiaru „czarnej żółci”, odpowiedzialnej za stratę chęci do życia, brak apetytu i ogólną niemoc odczuwania radości. Dzisiejsza rzeczywistość, którą współtworzymy niczym Saturn pożera nasze dzieci. Jak możemy je uratować? Przede wszystkim zacznijmy rozmawiać.

Jak trudna i delikatna jest kwestia poruszania tematu samobójstw w mediach uzmysławia m.in. przykład amerykańskiego serialu o nastolatkach „13 powodów”, gdzie główna bohaterka opowiada co doprowadziło ją do decyzji o odebraniu sobie życia. W kilka miesięcy od premiery serialu odnotowano znaczny wzrost liczby samobójstw wśród młodzieży. Badania wskazują, że emisja kontrowersyjnego serialu miała bezpośredni wpływ na wzrost samobójczej fali. Dlatego tworząc nasz projekt postanowiłyśmy go skonsultować z psychologami i osobami, które czuwają nad bezpieczeństwem tworzonego komunikatu.

Projekt „Dzieci Saturna” składa się z dwóch części. Pierwsza to umieszczony w internecie hipertekst umożliwiający podróżowanie szlakiem prawdziwych historii bohaterek i bohaterów opowiadających o własnych doświadczeniach. Są to w większości osoby już dorosłe, które w bardzo młodym wieku zmagały się lub wciąż zmagają z kryzysem zdrowia psychicznego. Znajdziemy tam też historię opowiedzianą z perspektyw matki dziecka chorującego na ciężką depresję czy 17-letniej dziewczyny, która dzięki pomocy psycholożki przestała się samookaleczać.

Druga część to słuchowisko ASMR. ASMR (ang. autonomous sensory meridian response) to zjawisko przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, szyi i innych obszarach ludzkiego ciała. Zjawisko to może zostać wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne. Charakter i kwalifikacja zjawiska ASMR została kilkukrotnie przebadana naukowo – jest faktyczną aktywnością mózgu, która ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Przypuszcza się, że zamyka obszary mózgu odpowiedzialne za stres.

Odczarujmy mroczną figurę Saturna i wybierzmy się w relaksującą ASMR-ową podróż w stronę gazowego olbrzyma. O bezpieczeństwo i najwyższy komfort podróży zadba świetnie przeszkolona obsługa Cassini Exploration Space Resort.

 

Twórczynie: Agata Baumgart, Aleksandra Matlingiewicz
Koncepcja: Agata Baumgart, Joanna Kowalska, Aleksandra Matlingiewicz
Opracowanie graficzne: Olga Beyga
Projekt hipertekstu: Jakub Alejski
Muzyka: & the romantic horse
Współpraca: Dominika Mądry
Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
Premiera: 22 V 2020

_________________________________________________________________

Mimo ograniczeń związanych z epidemią, cały czas pracujemy. Wydarzenia online są bezpłatne, ale możesz wesprzeć nasze działania przekazując darowiznę:

Stowarzyszenie Scena Robocza
95 1240 1747 1111 0010 7693 5283
Tytuł: "Darowizna"

Dziękujemy za każdy gest solidarności z ludźmi teatru!

_________________________________________________________________

Wydarzenie współfinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania. #poznańwspiera #kulturanawynos

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.scenarobocza.pl