Premiera książki Richarda Demarco

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

To u niego pierwsze kroki na światowej scenie stawiali Marina Abramović czy Tadeusz Kantor. Przykłady można by mnożyć. Demarco ma ogromne zasługi dla promocji polskiej kultury. Jednak jak przewrotnie mówi w wywiadzie zamieszczonym w najnowszej książce wydanej przez wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”: „Moim najważniejszym zadaniem było uchronić artystów przed sławą i bogactwem, uchronić ich przed nimi samymi”.

„Artysta jako odkrywca / Droga do Meikle Seggie” taki tytuł nosi publikacja, na którą składają się eseje oraz wywiad z Richardem Demarco, urodzonym w 1930 roku w Edynburgu artystą, myślicielem, promotorem sztuki oraz legendą Festiwalu Edynburskiego.

- Niniejsza książka jest niepozorna, ma jednak potężną moc. Eseje „Artysta jako odkrywca” i „Droga do Meikle Seggie” mają unikatową jakość i stanowią próbę połączenia ognia z wodą, tj. podstawowych wartości i idei, na których ufundowana jest Europa, z ruchem awangardowym. Są zapisem głębokiego przeżycia, osobnego od bieżących mód i politycznych trendów – pisze we wstępie do książki Krzysztof Noworyta, pomysłodawca i redaktor publikacji.

W 1968 roku, gdy wszyscy z przerażeniem oglądali brutalne tłumienie powstania Pradze przez wojska Układu Warszawskiego, Demarco przyleciał do Polski. Spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i wysłuchał, co mają do zaoferowania. Gdy na stole pojawiła się kartka z listą nazwisk artystów, których urzędnicy chcieli promować, Demarco odpowiedział: „Wspaniale, panowie, ale interesują mnie ci, których na tej liście nie ma”. Na liście był Grotowski… nie było Kantora.

W Polsce oznaczony został podwójnie orderem Gloria Artis (2007, 2011) oraz orderem Bene Merito przez ministra spraw zagranicznych RP (2010). Otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz tytuł Honorowego Obywatela Łodzi.

Na początku marca 2020 r. Richard Demarco odwiedzi Polskę, gdzie weźmie udział w serii spotkań autorskich. Premiera wydawnictwa odbędzie się 2 marca o godzinie 18.00 we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia. Później Demarco odwiedzi instytucje z którymi współpracował Cricotecę w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Galerię Foksal w Warszawie. Publikacja dostępna jest do nabycia w sklepie internetowym sklep.zajezdnia.org

Harmonogram spotkań autorskich z Richardem Demarco:
2.03.2020, godz. 18.00 | Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław
4.03.2020, godz. 18.00 | Cricoteca, Kraków
5.03.2020, godz. 18.00 | Muzeum Sztuki, Łódź
6.03.2020, godz. 18.00 | Galeria Foksal, Warszawa

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.facebook.com