Prawda granicy, granice prawdy

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na dyskusję poświęconą dramatycznej sytuacji na pograniczu polsko-białoruskim. "Prawda granicy, granice prawdy" odbędzie się w piątek 21 stycznia o godz. 18:00 w sali pod Amfiteatrem.
Media codziennie informują o szturmie na polskie granice, a większość polityków jest zgodna – musimy się bronić. Funkcjonariusze polskich służb podają cyfry. Liczba osób przekraczających granicę pojawia się w telewizji obok informacji o zakażeniach koronawirusem, a zdjęcia z lotu ptaka w rządowych mediach skutecznie odczłowieczają osoby, które przemierzają Europę. Rządy manipulują informacjami i emocjami. Zarządzają lękiem. Uchodźcy stali się narzędziem politycznej walki. Niewiele mówi się o tym, co my jako państwo, obywatele, ludzie możemy zrobić w sytuacji, w której na terytorium Polski umierają ludzie. Stan wyjątkowy wprowadzony na granicy, który utrudnia dostęp dziennikarzom, organizacjom pomocowym i obserwatorom powoduje, że jesteśmy skazani na strzępy (często zafałszowanych) informacji.
Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy osoby, które na własne oczy obserwują sytuację na granicy polsko-białoruskiej, wolontariuszy i aktywistów, którzy od lat angażują się w pomoc uchodźcom. Podczas dyskusji z aktywistami Grupy Granica spróbujemy dowiedzieć się jak wyglądają procedury pomocy migrantom oraz kim naprawdę są osoby, których twarze widzimy w mediach i jak można im pomóc.
W spotkaniu udział wezmą:
Aleksandra Chrzanowka – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim (praca magisterska pt.: „Tożsamość kulturowa uchodźców czeczeńskich w Polsce", 2005). W latach 2005-2006 pracowała jako tłumaczka w polskim przedstawicielstwie Fundacji Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), realizującej program pomocy psychologicznej dla osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy. Od 2006 pracuje z uchodźcami jako doradczyni integracyjna/międzykulturowa w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej, od 2008 członkini zarządu SIP. Autorka publikacji z zakresu integracji uchodźców i wielokulturowości. Laureatka VIII edycji (2015) nagrody im. J. Zimowskiego przyznawanej za działalność na rzecz grup społecznych znajdujących się w sytuacjach ekstremalnych, w szczególności na rzecz migrantów i uchodźców. Od sierpnia 2021 zaangażowana w działania interwencyjne na polsko-białoruskim pograniczu w ramach Grupy Granica.
Natalia Gebert – z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu tłumaczka, z zamiłowania mól książkowy. Współzałożycielka warszawskiej inicjatywy nieformalnej Dom Otwarty. Od 2015 r. działa społecznie na rzecz uchodźców i szerzenia wiedzy o migracjach. W 2018 r. za działalność społeczną otrzymała Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. Miała być weterynarzem, została kulturoznawcą. Studia wyleczyły ją z europocentryzmu i nauczyły patrzeć z dystansem na różnice między kulturami. Od wielu lat wykorzystuje te umiejętności w praktyce jako tłumacz. Jest współzałożycielką warszawskiej inicjatywy nieformalnej (obecnie fundacji) Dom Otwarty. Od 2015 r. działa społecznie na rzecz uchodźców i szerzenia wiedzy o migracjach.
Jakub Sypiański – historyk regionu śródziemnomorskiego i Bliskiego Wschodu, tłumacz języków tych regionów, koordynator zespołu tłumaczeniowego Grupy Granica i autor map organizacji.
Rozmowę poprowadzi Emilia Konwerska
Prawda granicy, granice prawdy
21 stycznia (piątek) / godz. 18:00
Sala pod Amfiteatrem
Wstęp wolny

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.mok.olsztyn.pl