Pracownia słowa i obrazu – Jerzy Olek: Język iluzji

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Nowy cykl w ramach „Otwartych pracowni” z warsztatami, wykładami i spotkaniami wokół tematów związanych z przenikaniem się sfery języka werbalnego i wizualnego we współczesnej kulturze. W pierwszym sezonie cykl będzie nawiązywał do planowanej na jesień i zimę 2017 wystawy czasowej „Różewicz. Bez tekstu”.
Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny, na warsztatach liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

PROGRAM

sobota, 9 grudnia 2017, godz. 16.00
„Język iluzji”
prowadzenie: Jerzy Olek

Artysta i teoretyk sztuki Jerzy Olek stawia tezę, że należy ufać oczom, a nie dowierzać umysłowi. Swoje rozważania będzie ilustrował pracami własnymi (także filmami) oraz tych artystów, którzy iluzją zajmują się w oryginalny sposób. Pojawią się takie zagadnienia jak perspektywa i aksonometria, trompe l’oeil, anamorfoza, figury dwuznaczne czy obiekty niemożliwe, a także symulakry.
Jerzy Olek – artysta plastyk z tytułem profesorskim, teoretyk sztuki zajmujący się fotografią i sztuką multimedialną. Był wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Gdańsku, a także Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie wykłada w instytucie grafiki SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego we Wrocławiu. Specjalizuje się w psychofizjologii widzenia oraz nowych mediach. W latach 70. był animatorem ruchu fotografii ekspansywnej i medialnej, a w latach 80. fotografii elementarnej. Pomysłodawca i kurator wielu wystaw w Polsce i za granicą. Jest autorem licznych publikacji i książek, m.in. „Moja droga do bezwymiaru, Umożliwianie niemożliwemu, od/za/słon iluzji” i „Zobaczyć idealne, czyli bezkresy kresek”. W domowej galerii „ef” w Starym Gierałtowie prezentuje kolekcję miniatur autorstwa artystów z wielu krajów. Od połowy lat 80. organizuje tam warsztaty „Uczestnictwo we wspólnocie”.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.facebook.com