Powidoki

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości – Andrzej Wajda, przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy.

Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka.

Wajda w sposób niezwykle subtelny, a zarazem uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami, świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane.

Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Andrzej Mularczyk
Obsada: Bogusław Linda , Zofia Wichłacz, Bronisława Zamachowska, Andrzej Konopka, Krzysztof Pieczyński, Szymon Bobrowski, Aleksander Fabisiak, Irena Melcer, Paulina Gałązka

Pozostałe miejsca:

MIASTO ADRES NAZWA
Bełchatów Kolejowa 6 Helios Galeria Olimpia
Białystok Świętojańska 15 Helios Alfa
Białystok Czesława Miłosza 2 Helios Biała
Białystok Jurowiecka 1 Helios Białystok Jurowiecka
Bielsko-Biała Mostowa 5 Helios
Bydgoszcz Fordońska 141 Helios
Dąbrowa Górnicza Jana III Sobieskiego 6 Helios
Gdańsk Targ Sienny 7 Helios Forum
Gdynia Kazimierza Górskiego 2 Helios
Gniezno Pałucka 2 Helios
Gorzów Wielkopolski Aleja Konstytucji 3 Maja 102 Helios
Grudziądz Chełmińska 4 Helios
Jelenia Góra Jana Pawła II 51 Helios Galeria Sudecka
Kalisz Górnośląska 82 Helios Galeria Amber
Kielce Świętokrzyska 20 Helios
Konin Ignacego Paderewskiego 8 Helios
Kędzierzyn-Koźle Al. Armii Krajowej 38 Helios
Legnica Najświętszej Marii Panny 9 Helios
Lubin Władysława Sikorskiego 20 Helios
Nowy Sącz Lwowska 80 Helios
Olsztyn Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16 Helios
Opole Pl. Mikołaja Kopernika 17 Helios
Piotrków Trybunalski Juliusza Słowackiego 123 Helios
Piła Aleja Powstańców Wielkopolskich 99 Helios
Poznań Pleszewska 1 Helios
Przemyśl W. Brudzewskiego 1 Helios
Płock Wyszogrodzka 144 Helios
Radom Księcia Józefa Poniatowskiego 5 Helios
Rzeszów Al. Józefa Piłsudskiego 44 Helios Galeria Rzeszów
Rzeszów Aleja Powstańców Warszawy 14 Helios Powstańców W-wy
Siedlce Józefa Piłsudskiego 74 Helios Galeria Siedlce
Sosnowiec Modrzejowska 32b Helios
Starachowice ul. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14 Helios
Szczecin Bolesława Krzywoustego 9/10 Helios CHR Kupiec
Szczecin Andrzeja Struga 42 Helios Outlet Park
Tczew Pomorska 1 Helios
Tomaszów Mazowiecki Warszawska 1 Helios
Warszawa Gen. Zajączka 7 Kino Elektronik
Wołomin Geodetów 2 Helios
Wrocław Legnicka 58 Helios Magnolia Park

Zwiastun

Recenzje

Ostatni tytuł w karierze Andrzeja Wajdy

Niezależnie od subiektywnych ocen widzów i krytyki, "Powidoki" już na zawsze zapiszą się w historii polskiego i światowego kina jako ostatni tytuł w karierze Andrzeja Wajdy, bezsprzecznie mistrza i wizjonera filmu europejskiego.

W ostatnich miesiącach życia mistrza, miałem przyjemność i zaszczyt dwukrotnie prowadzić z Andrzejem Wajdą spotkania w Krakowie, przy okazji specjalnych pokazów "Niewinnych czarodziejów" i "Panien z Wilka" w cyklu "Przywrócone arcydzieła". Rozmawialiśmy również o "Powidokach". Myślę, że pana zaskoczę - mówił mi Andrzej Wajda. - Boguś Linda zagrał wspaniale, temat był ważny, wart podjęcia wielkiego wysiłku.

Sprawdziło się co do joty, temat jest ważny, a Linda świetny. Być może cierpi na tym samo kino, ponieważ ów temat wydaje się wręcz ważniejszy od scenariusza, ale dla równowagi są również w "Powidokach" sceny wielkiej wagi, które ogląda się ze ściśniętym sercem.

Interpretując "Powidoki", nie mam żadnych wątpliwości, że Wajdzie chodziło przede wszystkim o zwrócenie uwagi na cenę, jaką się ponosi głosząc własne poglądy. Czasami, jak dobrze wiemy z najnowszej historii, ta cena jest bardzo wysoka. Reżyser bardzo świadomie zrezygnował z najbardziej kontrowersyjnej historii w biografii Władysława Strzemińskiego (1893–1952), wybitnego malarza konstruktywisty, jego toksycznej relacji z żoną, rzeźbiarką Katarzyną Kobro. Po to, by w filmowej biografii skupić się głównie na publicznej postawie Strzemińskiego, dylemacie odpowiedzialności artysty za własne czyny.

Władysław Strzemiński w przejmującej, najlepszej nie tylko od lat, ale wręcz od dekad kreacji Bogusława Lindy, staje się figurą wolnościowego oporu artysty wobec dyktatu narzuconego przez władzę. Cena jest wysoka, ale, jak pokazuje Wajda, warto ją ponieść. Sumienie to wolność, serwilizm oznacza zniewolenie. "A nas ubywa" - pisał Strzemiński w głośnym liście doi Juliana Przybosia. Nie można pozwolić żeby odwaga zniknęła zupełnie.

Recenzent
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski – urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".