Porta w Pałacu. Prof. M. Szlezer "Poza nawiasem – opowieść o zapomnianych artystach i artystkach"

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

🎼 „Porta w Pałacu” to realizowany przez Stowarzyszenie Artystyczne „Porta Musicae” we współpracy z KBF – instytucją kultury Miasta Krakowa i współgospodarzem Pałacu Potockich, cykl spotkań ze sztuką, których tematem przewodnim będzie to co Osoby działające w Stowarzyszeniu kochają najbardziej: muzyka!

Porta w Pałacu. Spotkanie 5.: prof. Mieczysław Szlezer. Poza nawiasem – opowieść o zapomnianych artystach i artystkach

🎶 
Dlaczego o niektórych artystach i artystkach zachowało się tak wiele informacji, a o innych tylko zdawkowe hasła, krótkie biografie? Czy historie tych drugich nie były równie fascynujące? Jakie znaczenie odgrywały tu płeć i kolor skóry? Kogo przez lata wyrzucano poza nawias muzycznej historii? Dlaczego tak się działo?

🎼 Odpowiedzi m.in. na te pytania poznamy podczas piątego wydarzenia z cyklu Porta w Pałacu. Będzie to spotkanie wokół bohaterów prac prof. Mieczysława Szlezera wydanych w ramach jednej publikacji: Regina Strinasacchi. Archetyp skrzypaczki – wirtuoza późnego klasycyzmu i George Polgreen Bridgetower. Afropolak, który zdenerwował Beethovena. Profesor Szlezer opowie o artystach i artystkach, o których historia muzyki mówi niewiele albo wcale, oraz o ich nieoczywistych związkach z tymi, których uznajemy za wielkie postacie kultury.

🎵 Podczas spotkania nie zabraknie również muzyki. Wysłuchamy m.in. fragmentów Sonaty B-dur KV 454 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Sonaty A-dur („Kreutzerowskiej”) op. 47 Ludwiga van Beethovena.

🎶 prof. Mieczysław Szlezer – polski skrzypek i pedagog. Uczył się w Polsce, USA, Szwajcarii i we Włoszech. W latach 1978–1987 był solistą i koncertmistrzem Capelli Cracoviensis, a w latach 1987–2000 solistą i koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Działalność koncertowa zaprowadziła go do ponad 30 krajów Europy, Azji i obu Ameryk. Jest pasjonatem historii wiolinistyki i lutnictwa a zarazem ekspertem w tych dziedzinach. Opublikował pięć książek o tej tematyce.

❗️Bezpłatne wejściówki dostępne będą od 10 stycznia 2022 od godz. 12.00 o, tutaj: https://kbfbilety.krakow.pl/wydarzenia

Zapraszamy!

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.facebook.com