Pokaz jednego obrazu Caravaggio: Gra w karty. Odkrycie Sir Denisa Mahona

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

15

Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowuje pokaz jednego obrazu, ale cóż to za dzieło! Z londyńskiego Museum of The Order of St John przyjedzie Gra w karty Caravaggia, bodaj największej osobowości artystycznej wszechczasów, artysty awanturnika, wielkiego reformatora malarstwa europejskiego przełomu XVI i XVII wieku.

Gra w karty ukazuje karcianych szulerów nikczemnie ogrywających młodego mężczyznę. Caravaggio, bywalec włoskich tawern, z pewnością wielokrotnie był świadkiem podobnych spotkań, kiedy to naiwni młodzieńcy, padali ofiarą karcianych oszustów. Dla współczesnego widza fascynujące jest realistyczne spojrzenie malarza, silne osadzenie w ówczesnych realiach oraz perfekcja w sposobie ukazywania faktur i brył.

Gra w karty, jedna z wcześniejszych scen rodzajowych w dorobku artysty, ilustruje swawolne przyjemności życia. Bohaterami tego rodzaju przedstawień są beztroscy młodzieńcy, szukający w życiu zabawy i przyjemności, które ostatecznie okazują się ułudą. Naiwni młodzieńcy zawsze padają ofiarą sprytniejszych od siebie – wróżbiarki czy karcianych kompanów. Lekkomyślność zasługuje na karę, co jest moralizatorskim pouczeniem, że chwilowym rozkoszom doczesnego życia należy się oprzeć, pamiętając o tym, że istotne jest duchowe zbawienie.

To jedna z dwóch wersji dzieła młodego Caravaggia, które otworzyło przez artystą drzwi do kariery. Wersja najsłynniejsza, odnaleziona w 1987 roku, znajduje się obecnie w amerykańskim Kimbell Art Museum w Forth Worth. Na obrazie odkryto pieczęć rzymskiej kolekcji kardynała del Monte, co pozwala stwierdzić, że w XVII wieku płótno znajdowało się w zbiorach tego wielkiego mecenasa epoki baroku.

Wersja, którą pokażemy w Warszawie, została odkryta w 2006 roku przez Sir Denisa Mahona, jednego z najwybitniejszych historyków sztuki i kolekcjonerów XX wieku.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.mnw.art.pl