Pierwszy Zmysł - wystawa

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Dotyk to pierwszy zmysł towarzyszący nam w poznawaniu świata, który został w kulturze zdominowany przez wzrok. Jesteśmy wzrokocentryczni - na co dzień patrzymy, czytamy, oglądamy. Tak postrzegamy też kulturę, galerie opatrujemy tabliczkami “nie dotykać, nie zbliżać się”. Wizualne podejście do sztuki wyklucza wielu odbiorców.

W dniach 18-25.10.2020 w CRICOTECE tworzymy przestrzeń, w której można na chwilę wyłączyć wzrok. Zapraszamy do podróży przez pozostałe zmysły, szczególnie do zanurzenia się w dotyk i czucie. Prezentowane dzieła zostały wyłonione w konkursie open-call przez niezależnych jurorów - Edwarda Deskura (niewidzącego twórcę audioartu), Malwinę Antoniszczak (projektantkę wystaw dla niedowidzących), Lecha Kolasińskiego (projektanta dotykowych adaptacji edukacyjnych i tyflograficznych adaptacji dzieł sztuki). 11 artystek z całej Polski zachęca nas do bezpośredniego spotkania z dziełem, wejścia z nim w kontakt, dialog. Przy jednej z instalacji pod okiem jurorów pracowali także studenci z Koła Naukowego Prototyp z Uniwersytetu Pedagogicznego.

Pierwszy Zmysł to projekt, którego głównym elementem jest wystawa multisensoryczna, która pozwala doświadczać, podejść bliżej, zamiast patrzeć z daleka. Integruje wokół wspólnego doświadczania sztuki i kultury wieloma zmysłami. Daje możliwość spotkania osób o zróżnicowanej percepcji wzrokowej.

Oprócz tego zaplanowano wydarzenia towarzyszące:
– wykłady i spotkania online poświęcone sztuce haptycznej, dotykowej (m.in. z dr Sebastianem Stankiewiczem);
– warsztaty dla osób niewidzących, osób ze spektrum autyzmu, osób starszych prowadzone we współpracy z naszymi partnerami – Zespołem Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie, Krakowskim Towarzystwem Autyzmu, Projektem A Paulo.

Dotyk to pierwszy zmysł, który towarzyszy nam w poznawaniu świata. W naszej wystawie jest furtką do odkrywania głębi pozostałych zmysłów.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie fb.me