Pętla. Wystawa o Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Prezentowana w galerii SIC! BWA Wrocław wystawa o Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej będzie próbą zdiagnozowania współczesnych zjawisk społecznych, w ścisłym nawiązaniu do historii i tożsamości tego miejsca.

O wystawie
Wystawa poświęcona zostanie próbie określenia relacji między kondycją funkcjonowania lokalnej społeczności, a obecną oceną wizualności tej części miasta. Odnosząc się do historii i obszarów badań podejmowanych przez kuratorki projektu, takich jak: mieszkanie, sąsiedztwo, wspólnota, tożsamość, wrażenie, konflikt, obecność, przenikanie, wystawa przewiduje także szereg działań zewnętrznych, skupiających się na badaniu kontekstów społecznych oraz związanych z obecną funkcją placu. 

Artyści: Hubert Kielan, Szymon Szewczyk
Instalacja dźwiękowa: Daniel Brożek
Kuratorki: Mika Drozdowska, Iwona Kałuża 

O KDM
W 1956 roku oddano osiedle, które we Wrocławiu stało się miejscem odradzania się życia kulturalnego, artystycznego oraz towarzyskiego. Spotykano się w kawiarni Stylowej czy restauracji KDM. W Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki czytano gazety, a w galeriach BWA Wrocław i pod Moną Lizą tworzyła się nowa wizja sztuki młodego Wrocławia. Nocą plac rozświetlały systematycznie pojawiające się neony.

Po ponad 60 latach od powstania Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, znalazła tu swoje miejsce również galeria SIC!, której zainteresowania krążą wokół mediów jakim są szkło i ceramika oraz zagadnień jak transparentność, kruchość czy widzialność.

I to właśnie przeźroczystość, transparentność oraz przenikanie stają się inspiracją do zastanowienia się nad sposobem odbierania rzeczywistości materialnej, teraźniejszości w której istniejemy oraz naszego współczesnego świata w odniesieniu do interpretacji przeszłości. Tym samym BWA Wrocław podejmuje dialog z założeniami architektonicznymi i urbanistycznymi osiedla, którego autorem był zespół pod przewodnictwem Romana Tunikowskiego.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie bwa.wroc.pl