Od Gwatemali i Peru po europejskie stolice sztuki ̶ nowe nabytki już w Zamku Żupnym

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

8

Nowe nabytki Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka można już oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce. Pochodzą one z kolekcji amerykańskich, niemieckich, austriackich oraz krajowych. Muzeum zaprasza do zapoznania się z fenomenalnymi okazami światowej porcelany i prawdziwymi perełkami kolekcjonerskimi!

Jedyna w swoim rodzaju kolekcja solniczek jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się zbiorem muzeum, jest też jedną z najcenniejszych na świecie kolekcji tego typu obiektów. Wśród ostatnio zakupionych znajdują się dwie pochodzące z obu Ameryk: wyjątkowa i jedyna w zbiorach europejskich, barokowa solniczka srebrna z Gwatemali z maszkaronem oraz srebrna solniczka z Peru ozdobiona czterema lwami. Pierwsza z nich pochodzi z najbardziej prestiżowej kolekcji sreber gwatemalskich w Europie, należącej do Don Antonio de Cavero y Lataillade.

Do grupy solniczek figuralnych dołączyła para finezyjnych postaci tureckich z muszlowymi pojemnikami na sól lub słodycze (Miśnia, ok. 1750). Figurki porcelanowe stały się modne szczególnie w okresie rokoka. Tworzono z nich piękne kompozycje pośrodku stołu bankietowego, aby go ozdobić i jednocześnie stworzyć inspirację do rozmowy.

Komplet osobistych sztućców pruskiej księżniczki Philippine Auguste Amalie von Brandenburg-Schwedt (1745-1800) to kolejny nowy zakup. Niektórzy członkowie dynastii środkowej i południowowschodniej Europy podróżowali ze swoim zestawem sztućców. Znajdowało się w nim też naczynie do przypraw. Warto podkreślić, że z wyrobu podróżnych kompletów słynęli złotnicy augsburscy.

Sześć figurek górników z porcelany (Miśnia, XVIII w.) wyróżniających się wysoką klasą artystyczną dołączyło do przedstawień górniczych gromadzonych w Muzeum. Wdzięcznie upozowane postacie muzyków i górniczej kadry prezentują różne akcesoria a muzycy instrumenty. Figurki uważa się za mistrzowski popis Johanna Joachima Kaendlera, kierownika artystycznego manufaktury w Miśni, który zapoczątkował europejską modę na postacie z porcelany.

Obiekty będą prezentowane w Zamku Żupnym do końca 2020 roku.