O górnośląskim chłopaku w Wehrmachcie i szukaniu przodków w archiwach. Spotkanie online z Kamilem Kartasińskim z cyklu „Mozaika górnośląska”

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Kolejna odsłona cyklu „Mozaika górnośląska”, w nowej formule, to spotkanie poświęcone nieoczywistym losom Górnoślązaków walczących w II wojnie światowej oraz genealogii.

Tym razem nie możemy spotkać się w realu, więc bądźmy razem online. Dla tych, którzy nie będą mogli dołączyć, będzie dostępny zapis spotkania.
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/235950747667431/

Okazją do spotkania jest wznowienie w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej, cieszącej się popularnością, publikacji „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa”. To, przedstawione w sposób daleki od poprawnych politycznie klisz, wspomnienia pochodzącego z Rudy Śląskiej 90-letniego Jana Szymczyka (1927–2018). Wojenne losy skierowały go najpierw do armii niemieckiej, a potem do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Sam autor poświęcił kilka lat na zbadanie niebanalnej historii weterana. Nie tylko odwiedzał archiwa, ale też dotarł do rodzin oficerów, pod którymi służył bohater opowieści: Rudolfa von Wittenberga, Antoniego Nowosadowskiego i Mariana Worwy. Ta relacja wspomnieniowa wiele mówi także o czasach schyłku dwudziestolecia międzywojennego na polskim Górnym Śląsku oraz okresie wojny i okupacji.

Drugie wydanie „Chłopaka z Wehrmachtu. Żołnierza Andersa” uzupełnione jest o interesujące mapy i nowy materiał ilustracyjny. Autor poszerzył również wątki związane z wojennymi dziejami Rudy Śląskiej. Książka została opatrzona komentarzami uzupełniającymi i porządkującymi wiedzę historyczną czytelników.

Z kolei „Odszukaj dziadka w…” to odpowiedź na rosnące w błyskawicznym tempie zainteresowanie losami przodków. Coraz więcej osób chce odtworzyć drzewo genealogiczne rodziny lub biogram wybranej postaci. Autor w prosty i przystępny sposób przybliża, jak to zrobić.

Obydwie książki autorstwa Kamila Kartasińskiego będzie można kupić w sklepie internetowym Muzeum Miejskiego w Tychach.

prowadzi: dr Mirosław Węcki

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie muzeum.tychy.pl